O tym że Polacy coraz więcej podróżują, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Duży wpływ na to ma wejście naszego kraju do Unii Europejskiej, czy też pojawienie się na polskich lotniskach tanich linii lotniczych. Dzięki temu, możemy szybko, tanio i bez zbędnych formalności przekraczać granice poszczególnych krajów, zwiedzać je czy robić w nich zakupy. Oczywiście wymaga to od nas posiadania odpowiedniej waluty lub też karty płatniczej. Jednak obydwa rozwiązania mają pewne wady. W przypadku gotówki, łatwo ją zgubić lub też może ona zostać nam skradziona. W przypadku karty płatniczej, musimy się liczyć z kosztami związanymi z przewalutowaniem czy innymi opłatami. Jest to tym bardziej uciążliwe, gdy często podróżujemy do kilku krajów, w których obowiązują różne waluty. Ale czy oznacza to, że nie ma jakiegoś innego rozwiązania, które jest bezpieczne i nie naraża nas na koszty? Możemy śmiało powiedzieć że jest. A mianowicie polskie banki, od jakiegoś czasu oferują nam karty wielowalutowe.
Jak działa karta wielowalutowa? Otóż dzięki niej, możemy dokonywać płatności w różnych krajach, a bank obciąży nasz rachunek, w tej walucie, w której płacimy. Oczywiście aby taka transakcja została wykonana, po pierwsze musimy mieć w banku który wydał nam kartę konta walutowe, a ponadto musi na nich znajdować się odpowiedna ilość środków. Gdy pojedziemy więc na wycieczkę po Europie i będziemy kupować pamiątkę w Berlinie płacąc naszą kartą wielowalutową, nasz bank przyporządkuję tę transakcje do naszego walutowego konta w euro. Gdy udamy się potem do Szwajcarii i zamówimy sobie obiad w tamtejszej restauracji płacą kartą, nasz bank przyporządkuje tę transakcję dla naszego konta we frankach szwajcarskich. A gdy później polecimy do Wielkiej Brytanii, by zobaczyć Big Bena, wszystkie płatności wykonane za pomocą karty wielowalutowej, zostaną przypisane do naszego konta w funtach. Oczywiście warunkiem jest posiadanie na poszczególnych kontach środków. Gdy ich nie będzie, transakcja najczęściej jest rozliczana w walucie głównej naszego rachunku, czyli w naszym przypadku do konta złotówkowego.
Jak widzimy, karta wielowalutowa, to niezmiernie praktyczne rozwiązanie, z którego korzystamy coraz częściej. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, ale na pewno warto z niego korzystać. A dlaczego nie jest idealne? Wadą takiej karty jest np. fakt, że wybierając za jej pomocą pieniądze z bankomatu, możemy spodziewać prowizji. Na pewno nie wszyscy będą zadowoleni, że karty takie „obsługują” tylko podstawowe waluty czyli euro, dolary, franki szwajcarskie i brytyjskie funty. Jednak pomimo tego, warto wyrobić sobie taką kartę, gdyż możemy dzięki niej zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przy okazji nasza podróż będzie o wiele bezpieczniejsza.