wtorek, 16 kwietniaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak zaoszczędzić na eksploatacji samochodu

Każdy właściciel samochodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że z jego eksploatacją czyli codziennym użytkowaniem wiążą się spore wydatki. Rozpoczynają się one już w momencie zakupy pojazdu, gdyż ich ceny samochodów nie należą do najniższych. Musimy do tego dodać wydatki na paliwo, ubezpieczenie, przeglądy czy drobne naprawy itp. W związku z tym każdego roku nasze auto pochłania sporą część pieniędzy, jakie mamy do dyspozycji. Nie ma się więc co dziwić, że większość kierowców szuka sposobu by zaoszczędzić chociaż niewielką kwotę na eksploatacji samochodu, by mieć do dyspozycji więcej środków na inne cele. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które powinny obniżyć koszty związane z użytkowaniem samochodu.

 

Jak wydawać mniej na paliwo

 

Paliwo to chyba największa część naszych wydatków na samochód. W związku z tym powinniśmy zrobić wszystko, aby wydawać na nie mniej pieniędzy. Jednym ze sposobów na to jest tankowanie paliwa na stacjach samoobsługowych lub tych znajdujących się przy supermarketach. Ceny za benzynę czy olej napędowy na takich stacjach są nawet o kilkanaście groszy niższe niż na pozostałych stacjach, więc oszczędności na jednym tankowaniu mogą wynosić nawet kilkanaście zł. Gdy tankujemy często – w ciągu roku uzbiera się spora sumka. Tankując na stacjach benzynowych, warto też korzystać z tzw. Moneyback, czyli ze zwrotu części pieniędzy za paliwo, w przypadku płatności kartą kredytową. Taki zwrot pieniędzy za paliwo oferuje wiele banków, a w ciągu roku z takich zwrotów znowu może uzbierać się niezła sumka. Powie ktoś że karta kredytowa kosztuje, ale wcale nie jest to prawdą. Przy odpowiednim jej używaniu i korzystaniu z okresu bezodsetkowego, na karcie kredytowej możemy wręcz zarabiać.

 

Założenie instalacji gazowe

 

Osoby które każdego miesiąca pokonują dużo kilometrów, powinny zainteresować się instalacjami gazowymi. Jak pokazują wszelkie statystyki, można dzięki temu zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Wprawdzie za założenie takiej instalacji musimy zapłacić od 2 do 3 tys zł, jednakże gdy w ciągu przejeżdżamy ponad 20 tys km, to koszty te zwracają się nam po 7-8 miesiącach. W później w domowym budżecie mamy każdego miesiąca zaoszczędzone co najmniej 200 zł.

 

Tanie mycie samochodu

 

Nasz samochód od czasu do czasu musimy umyć. Oczywiście wiążą się z tym wydatki. Najtańszym rozwiązaniem, będzie wymycie auta samodzielnie. Wtedy musimy liczyć się wprawdzie z wydatkiem związanym z zakupem środków czystości, jednakże możemy z nich korzystać bardzo długo, więc w skali jednego mycia nie jest to duży wydatek. Natomiast jeśli nie mamy możliwości by samemu umyć nasz pojazd i musimy pojechać do myjni samochodowej, wybierajmy te w których możemy umyć go samemu (najtańsze rozwiązanie) lub myjnie bezdotykowe. Różnice w wydatkach pomiędzy myjniami ręcznymi a bezdotykowymi mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent, więc znowu w skali roku w naszym portfelu zostanie nam około 200-300 zł.

 

Zakupy na stacjach benzynowych

 

Na stacjach benzynowych nie tylko płacimy za paliwo. Często to właśnie tam kupujemy płyn do spryskiwaczy, żarówki, zapachy samochodowe. Niestety produkty które są na stacjach nie należą do najtańszych. O wiele taniej możemy kupić je w supermarketach, gdzie ceny są nawet o 50% niższe. Musimy tylko je zaplanować wcześniej, a nie zostawiać zakupy na ostatnią chwilę.

 

Ekojazda

 

Ecodriving zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców i to z dwóch powodów. Po pierwsze jazda taka jest bardziej przyjazna środowisku a po drugie dzięki niższemu spalaniu możemy zmniejszyć ilość pieniędzy wydawanych na paliwo. Informacje o tym jak jeździć by mniej spalać można znaleźć na wielu stronach internetowych. Wdrożenie podanych tam porad na pewno pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 

Klimatyzacja w samochodzie

 

Włączona w samochodzie klimatyzacja zwiększa spalanie nawet o 1 litr na 100 km. Dlatego jeżeli jej naprawdę nie potrzebujemy, lepiej jej nie włączać. Jeżeli poruszamy się z małą prędkością, lepiej uchylić okno w samochodzie by schłodzić jego wnętrze. To kolejna oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku.

 

Prawidłowe ciśnienie w oponach i waga samochodu

 

Pamiętajmy aby systematycznie sprawdzać ciśnienie w naszych oponach. Jeżeli jest ono zbyt niskie, nasz samochód potrzebuje więcej paliwa aby się poruszać. Na spalanie wpływa także waga pojazdu. Im jest większa, tym częściej musimy tanko wać. Dlatego nie “woźmy” w samochodzie rzeczy, których nie potrzebujemy.

 

To oczywiście tylko kilka przykładów, które pozwolą nam na zaoszczędzenie pieniędzy w czasie eksploatacji samochodu. Jest ich więcej i jeżeli i wy macie jakieś pomysły, prosimy by dodawać je do komentarzy.

1 Comment

  • Vasal

    i własnie dlatego sprawdzam ciśnienie w oponach raz w miesiącu. Zawsze muszę dobijać troszkę, a na pewno odbiło by się w zurzyciu paliwa gdybym miał mało powietrza w oponach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *