niedziela, 8 grudniaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach?

Jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach?

Postanowiliśmy w kilku szybkich punktach podpowiedzieć kilka rozwiązań, dzięki którym można zaoszczędzić trochę pieniędzy w domowym budżecie.

  1. Bankowość. Niemal każdy posiada już rachunek bankowy. To zrozumiałe, ponieważ coraz ciężej wyobrazić sobie życie bez posiadania konta w banku. Jednak nie każdy ponosi takie same opłaty za korzystanie ze swojego rachunku, dlatego warto zastanowić się, czy aby na pewno bank w którym posiadasz rachunek oferuje najlepszą ofertę. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy za posiadanie rachunku pobierana jest co miesiąc opłata, czy wszystkie wypłaty kartą z bankomatów są bezpłatne (także z bankomatów należących do innych banków) oraz czy za kartę pobierana jest co miesiąc opłata. Są to podstawowe opłaty, które pobiera wiele banków. Czasem koszt utrzymania rachunku zależy od spełnienia określonych warunków, np. opłata za kartę może zostać niepobrana jeśli przy użyciu karty wydamy określoną kwotę w ciągu miesiąca (np. 300 zł). Warto przeanalizować posiadany rachunek i sprawdzić czy aby na pewno oferta banku w którym posiadasz konto jest dla Ciebie optymalna. Zdarza się, że miesięczne opłaty za posiadanie konta oscylują nawet w granicach 15-20 zł, podczas gdy inni korzystając ze swojego konta nie płacą absolutnie nic. Jeśli z rachunku korzystasz w bardzo umiarkowany sposób, to możesz też rozważyć założenie tzw. „rachunku podstawowego”, który od 8 sierpnia 2018 r. powinny oferować wszystkie banki (więcej o rachunku podstawowym). Zakładając „rachunek podstawowy” nie zapłacisz nic zarówno za prowadzenie konta, wydaną do niego kartę, 5 krajowych transakcji płatniczych w ciągu miesiąca oraz 5 transakcji w krajowych bankomatach i wpłatomatach „obcych banków” miesięcznie (transakcje w bankomatach i wpłatomatach banku w którym otworzysz rachunek powinny być bezpłatne).
     
  2. Zakupy. Kolejna kwestia dotycząca niemal codziennie każdego z nas – zakupy. Wybierając się na zakupy spożywcze warto wybierać te sklepy, w których jest po prostu najtaniej. Dostępne są sieci sklepów, w których zakup tych samych produktów kosztuje zazwyczaj znacznie mniej niż w innych sklepach. Jeśli jest możliwość zrobienia takich samych zakupów w znacznie niższej cenie, to po co przepłacać? Podobna sytuacja dotyczy zakupu np. sprzętu elektronicznego, kosmetyków czy odzieży – o ile w celu zrobienia codziennych zakupów spożywczych raczej wybieramy się do sklepu, o tyle w przypadku zakupu elektroniki (laptop, smartfon, telewizor, konsola, itp.) warto przejrzeć również ofertę sklepów działających w Internecie. Okazuje się bowiem, że czasem ten sam produkt można kupić przez Internet nie tylko o wiele taniej, ale również znacznie wygodniej (zakupy przez Internet mają swoje plusy, ale również minusy).
     
  3. Jedzenie. Robiąc zakupy spożywcze, warto zwracać uwagę na datę ważności kupowanych produktów, często bowiem okazuje się, że wiele z nich trafi niestety po kilku dniach do śmietnika z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia. Dzieje się tak często, gdy decydujemy się zrobić większe zakupy, które mają nam wystarczyć np. na tydzień, ale siódmego dnia, gdy chcemy zjeść kupioną sałatkę okazuje się, że termin jej przydatności do spożycia upłynął 2 dni wcześniej. Robiąc więc większe zakupy, warto dokładnie sprawdzać datę ważności wszystkich kupowanych produktów, a jeśli jest bardzo krótka to można poszukać tego samego produktu z dłuższą datą (czy wiesz, że w sklepach często produkty z najkrótszą datą przydatności do spożycia ustawiane są na półce na samym początku, podczas gdy te z dłuższą datą lądują z tyłu?).
     
  4. Rozrywka. Oczywiście nie można kwestionować potrzeby chwili odpoczynku, jednak warto zastanowić się, czy w sposób absolutnie racjonalny wydajemy na to pieniądze. Jeśli lubisz chodzić często do kina, wypożyczać filmy poprzez VOD, kupować muzykę przez Internet, grać w Lotto i obstawiać zakłady bukmacherskie (informacje na temat legalnych zakładów bukmacherskich możemy znaleźć na wygranaonline.com), grać na konsoli czy często bywać w restauracjach (to również można potraktować jako formę rozrywki) to warto zastanowić się, czy na pewno nie ma możliwości ograniczenia związanych z tym wydatków choćby w niewielkim zakresie. Wydatki przeznaczane na rozrywkę u niektórych osób są bardzo wysokie, więc można by tu trochę zaoszczędzić.
     
  5. Prąd, gaz, woda, telewizja, Internet. Na koniec najbardziej oczywisty sposób na zaoszczędzenie, czyli racjonalne gospodarowanie energią, gazem i wodą. Staraj się nie zostawiać włączonego światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, sprawdzaj czy kran w łazience nie kapie, a także nie zużywają niepotrzebnie wody w nadmiernej ilości. Jeśli w zimie ogrzewasz mieszkanie gazem zastanów się nad wyłączaniem ogrzewania na kilka godzin dziennie, w czasie gdy nikogo nie ma w mieszkaniu. Zastanów się także nad wyborem operatora dostarczającego telewizję i Internet, ponieważ czasem możemy sporo zaoszczędzić dostając niemal to samo, tylko decydując się na ofertę innej firmy.
     

To zaledwie 5 podstawowych kwestii, dzięki którym można zaoszczędzić w ciągu miesiąca nawet kilkaset złotych! Z pewnością listę tę można by jeszcze mocno rozwinąć, dlatego zastanów się co jeszcze możesz zrobić, aby znacząco zmniejszyć wydatki niemal z niczego przy tym nie rezygnując.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *