czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Efekt latte czyli jak oszczędzać na codziennych wydatkach

Wiele osób twierdzi, że nie ma możliwości by oszczędzać i w związku z tym, nie mają na swoich kontach praktycznie żadnych pieniędzy. Jednak jak pokazują finansowi eksperci, oszczędzać może większość z nas. Nawet osoby, które nie zarabiają zbyt dużo. Wystarczy tylko przyjąć odpowiednie zasady i stosować je każdego dnia. Doskonale zdawał sobie sprawę z tego David Bach – trener motywacyjny i wydawca wielu książek. To właśnie on wskazał nam wiele przykładów pomocnych w oszczędzaniu. Najczęściej posługiwał on się określeniem efekt latte. Poniżej wyjaśnimy co on oznacza.

Latte kojarzy się nam wszystkim z kawą. I to właśnie na wydatkach jakie związane są z kawą David Bach oparł swoje rozważania. Zauważył on, że wiele osób każdego dnia w drodze do pracy kupuje kawę „na wynos”. Gdy kupujemy ją codziennie, nie zwracamy na taki wydatek dużej uwagi, gdyż nie jest on zbyt duży. Przyjmijmy że płacimy codziennie za taką kawę 8 zł. Pracujemy 20 dni w ciągu miesiąca. A więc kwota jaką wydajemy na kawę w ciągu miesiąca to 160 zł. A więc w ciągu roku będzie to 1920 zł. Dużo? Dla wielu osób z całą pewnością tak. Mogli byśmy tę kwotę wydać na urlop czy na realizację naszych marzeń. Oczywiście może ktoś powiedzieć, że bez kawy nie może rozpocząć dnia. I rzecz jasna możemy ją pić. Ale parząc kawę w domu, zrobimy to dużo taniej. I dzięki temu, w kieszeni zostanie nam sporo pieniędzy.

Oczywiście kawa, to tylko jeden z wielu stałych wydatków, na które praktycznie nie zwracamy uwagi, a gdy je zsumujemy okaże się, że robi się z nich bardzo duża kwota. Mówimy tu np. o gazecie którą kupujemy w drodze do domu z pracy, chociaż te same wiadomości możemy znaleźć za darmo w Internecie. Albo o comiesięcznych wydatkach na telewizje kablową. Może mamy wykupiony pakiet kanałów, których nigdy nie oglądamy.

Na pewno jeśli każdy z nas przyjrzy się swoim wydatkom, z całą pewnością znajdziemy w nich codzienne czy cotygodniowe wydatki, które są dla nas tak oczywiste, że ich nie zauważamy. A wcale nie są one niezbędne. Albo możemy je zminimalizować, nie wkładając w to dużo wysiłku. I musimy pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Zaoszczędzone pieniądze, nie powinniśmy wydawać na jakieś drobne przyjemności. Powinny one być naszym zabezpieczeniem na przyszłość lub też powinniśmy je wydać na jakiś „konkretny” cel o którym marzyliśmy już o dawna ale nie było nas na niego stać. W przeciwnym razie efekt latte będzie się powtarzał, a my nie wyciągniemy z niego żadnych wniosków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *