
Miesięczne utrzymanie samochodu to poważny wydatek, który oscyluje w granicach kilkuset złotych. Nie musisz wcale rezygnować z użytkowania pojazdu, aby ograniczyć koszty. Wystarczy tylko wdrożyć kilka istotnych zasad pomagających zmniejszyć wydatki związane z utrzymaniem samochodu.
Na koszty utrzymania samochodu składa się wiele czynników, wśród których wymienić można nie tylko tankowanie auta, ale również mniej lub bardziej poważne naprawy, wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego itp. Nie da się jednak ukryć, że najwięcej pieniędzy pochłania częste tankowanie pojazdu – to nawet kilkaset złotych miesięcznie.
1. Ekonomiczna jazda
Aby zmniejszyć koszty utrzymania samochodu, warto zacząć stosować zasady ekonomicznej jazdy. Kilka niewielkich zmian wprowadzonych w codzienne nawyki pozwoli ograniczyć zużycie paliwa, co przełoży się na mniejszą częstotliwość tankowania.
Ekonomiczna jazda uwzględnia:
- unikanie natychmiastowego przyspieszania i nagłego hamowania
- możliwie jak najszybszą zmianę niskiego biegu na wyższy – zaraz po ruszeniu
- konieczność dostosowania biegu do obrotów silnika
- hamowanie silnikiem zawsze wtedy, gdy jest to możliwe.
Efekty eco-drivingu nie pojawią się natychmiast, ale szybko zauważysz wyraźną zmianę.
2. Dołączenie do programów lojalnościowych dla kierowców
Kierowcy mogą skorzystać z dedykowanych im programów lojalnościowych, w ramach których otrzymają wiele benefitów. Mowa przede wszystkim o zwrotach kosztów tankowania pojazdu, bonach na zakup paliwa itp.
Taką możliwość stwarza m.in. Toyota Bank – dla osób, które założą Moto Konto. Posiadacze tego rachunku osobistego otrzymają dostęp do aplikacji Tankuj Korzyści, w ramach której otrzymają zwrot wydatków za paliwo – nawet do 10%. Ponadto w przypadku skorzystania z finansowania tj. Kredytu SMARTPLAN na nowe pojazdy (RRSO 8,41%) mogą otrzymać dodatkowe profity.
3. Wymiana samochodu na model hybrydowy
Jeśli w najbliższym czasie planujesz wymienić samochód na nowy, pomyśl o modelu hybrydowym. Taki pojazd pozwoli poczynić realne oszczędności – nie tylko w związku z niskim spalaniem, ale również brakiem wielu awaryjnych części.
Pamiętaj, że to koszty naprawy samochodu pochłaniają sporo gotówki – szczególnie, jeśli uszkodzeniu ulegnie jeden z najbardziej kosztownych elementów, np. sprzęgła, koła dwumasowego. Takich części nie znajdziesz w modelu hybrydowym, co pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Istnieje jeszcze wiele innych sposobów zmniejszających koszty utrzymania auta. Na uwagę zasługuje m.in. porównywanie cen ubezpieczenia komunikacyjnego i wybór najtańszego OC, korzystanie z zaufanych serwisów samochodowych, wymiana ogumienia na opony lepszej jakości (tj. z lepszymi parametrami) itp.
Im więcej kroków wdrożysz, tym większe poczynisz oszczędności.