poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak zaoszczędzić na szkolnej wyprawce

Rok szkolny zbliża się szybkimi krokami. Już za kilka dni. Nasze pociechy zakończą beztroską zabawę trwającą cały dzień i wrócą do swoich szkolnych obowiązków. Każdy rodzić, który chociaż raz wysyłał swoje dziecko do szkoły wie, że wiąże się to ze sporymi wydatkami. Musimy przecież nasze dzieci ubrać, czy też wyposażyć w odpowiednie książki i przybory szkolne. A wszystko to niestety kosztuje.

Ile kosztuje wyprawka szkolna

Przeprowadza się wiele ankiet i badań, które mają powiedzieć, ile wydajemy na szkolną wyprawkę. Dla przykładu Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadził badania, mające stwierdzić ile rodzice średnio wydawali w roku szkolnym 2016/2017 na początek roku szkolnego. Okazało się, że średnio rodzice wydawali w tym czasie 903 zł. Im mamy więcej dzieci, tym oczywiście wydajemy więcej. Z badań wynika, że rodzice posiadający jedno dziecko, wydali w zeszłym roku 626 zł, dwójkę dzieci 1 023 zł, a ci, którzy mają trójkę dzieci, wydali aż 2 365 zł. Oczywiście są to wartości uśrednione, co oznacza, że jedna rodzina wydała więcej, a druga mniej.

Rodzice kupujący przedmioty do szkoły dla swoich dzieci, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rozpiętość cenowa poszczególnych artykułów może być ogromna. Dla przykłady piórnik, możemy już kupić za 12 – 13 zł, ale są i takie które kosztują 60 – 70 zł. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o plecaki. Na różnego rodzaju bazarach czy w supermarketach, mamy plecaki, które kosztują już nawet 20 zł, ale w firmowych sklepach możemy za nie zapłacić nawet 150 zł. I tak można by wymieniać poszczególne przybory szkolne. Od rodziców i od ich sytuacji finansowej zależy, czy wolną oni wydać nieco więc i kupić coś lepszej jakości (chociaż nie zawsze cena idzie w parze z jakością), czy też wolą zapłacić mniej i liczyć się z tym, że za jakiś czas dany przedmiot trzeba będzie wymienić.

Jak na szkolną wyprawkę wydać mniej

Nie każdego rodzica stać na wydanie kilkuset złotych na szkolną wyprawkę dla swojego dziecka. Zresztą nikt nie lubi za bardzo wydawać pieniędzy i każdy szuka oszczędności także na szkolnych wyprawkach. Poniżej podpowiemy, co zrobić, aby przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym, wydać nieco mniej pieniędzy.

1. Darmowe książki – od września 2017 roku, uczniowie klas szkół podstawowych, mogą dostać za darmo podręczniki „nasz elementarz” i „Nasza szkoła”. Po zakończeniu roku szkolnego książki te należy oddać. O darmowe książki mogę też pytać uczniowie gimnazjum.
2. Kupno używanych książek – czasami zdarza się, że w danej szkole przez kilka lat obowiązują te same książki. Warto wtedy skontaktować się z uczniami z wyższych klas i kupić od nich taniej podręczniki, które oni używali podczas nauki.
3. Kompletujmy wyprawkę przez Internet – szukając niezbędnych dla naszych dzieci artykułów czy ubrań do szkoły, warto przeglądać sieć internetową. Można w niej kupić wiele rzeczy o wiele taniej, niż w sklepach stacjonarnych.
4. Uważajmy na wakacyjne „promocje” – nie dajmy się nabierać na zabiegi marketingowe, jakie stosują sklepy. „Promocje” mogą nas kusić, ale może się okazać, że jest to tylko sprytny zabieg reklamowy a w rzeczywistości wydamy na wyprawkę do szkoły więcej.
5. Kupujmy dużo wcześniej – jeżeli zaczniemy kupować rzeczy dla naszych dzieci wcześniej, mamy czas na porównanie ofert poszczególnych sklepów i wybór tego, w którym wydamy mniej pieniędzy. W takiej sytuacji, nie jesteśmy „zmuszeni” do zakupów w jednym sklepie, a możemy kupować poszczególne artykuły w tych sklepach, gdzie są najtańsze.
6. Kupujmy bez naszych dzieci – jeżeli wybieramy się do sklepu, by kupić artykuły na szkolną wyprawkę, nie zabierajmy ze sobą naszych dzieci. Zazwyczaj chcą one by kupić im droższe rzeczy, a my zwykle jesteśmy podatni na ich sugestie. Oczywiście zanim na zakupy pojedziemy, zapytajmy je jakie są ich oczekiwania i co chciały by mieć w plecaku.
7. Skorzystajmy z pomocy Ośrodków Pomocy Społecznej – rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, mogą korzystać z pomocy Ośrodków Pomocy Społecznej. Przysługuje ona także rodzicom, których dzieci mają jakiś stopień niepełnosprawności. Pomoc ta dotyczy także szkolnej wyprawki.

Jak widać wydatki na wyprawkę szkolną można ograniczyć. Musimy jednak kupować „z głową” i wykorzystywać nadarzające się sytuacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *