czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak tanio przygotować Komunię dla naszego dziecka

Szybkimi krokami zbliża się maj, czyli miesiąc, w którym w naszym kraju odbywają się Pierwsze Komunie. Dla wielu osób, jest to jeden z ważniejszych dni w życiu, w związku z tym, większość ludzi stara się do tego wydarzenia specjalnie przygotować. Ale wiadomo, że Komunia to dla osób które je przygotowują spory wydatek. Poniżej podpowiemy, co zrobić, aby ten specjalny dzień nie doprowadził nas do ruiny finansowej.

Teoretycznie za Pierwszą Komunię nie musimy płacić. Kościół ma niejako obowiązek przygotować nasze dzieci do tej uroczystości i bezpłatnie Komunii udzielić. Jednakże w praktyce uroczystość ta wiąże się ze sporym wydatkiem. Albowiem cała „otoczka” związana z Komunią jest dosyć kosztowna. Zacznijmy od ubrań, jakie do kościoła zakładają nasze dzieci. Ich koszt jest nieco inny dla dziewczynki i dla chłopca. Nieco mnie wydamy w przypadku chłopców, zwłaszcza jeśli Parafia w której odbywa się Komunia zdecyduje się na alby (jednakowe dla wszystkich). Musimy pamiętać, że chłopcy potrzebują też butów, koszuli czy też krawata. W sumie kompletny ubiór dla chłopca to wydatek około 250 zł jeśli kupujemy albę lub ponad 350 zł, jeśli kupujemy garnitur. Na dziewczynki musimy wydać nieco więcej. Ale też dużo zależy tu od tego, czy kupujemy albę czy sukienkę. Ponadto musimy kupić wianek, rękawiczki, torebkę itp. W związku z tym, koszt ubioru dla dziewczynki zwykle przekracza 500 zł. Czy możemy coś zaoszczędzić na ubiorze? Na pewno taniej wychodzą ubrania w formie alby, więc warto przekonać rodziców i księdza, by na taki strój się zdecydować. Jeżeli parafia zdecydowała się na garnitury i sukienki, może warto zdecydować się na wypożyczenie stroju, co jest o wiele tańsze.

Każde dziecko, które przystępuje do Komunii, musi mieć też różaniec, książeczkę i świeczkę. Aby zaoszczędzić na tych dodatkach, warto zamówić je „hurtem” dla wszystkich dzieci, co ponownie znacznie zmniejszy koszty.

Jakie kolejne wydatki czekają nas w czasie Pierwszej Komunii? Są one związane z przyjęciem, jakie po uroczystości w Kościele przygotowujemy. A koszty mogą tu być bardzo różne. Dużo zależy tu od miejsca, w którym impreza jest przygotowywana. Jeżeli będziemy wynajmować dla naszych gości sale, w której odbędzie się poczęstunek, to zwykle koszt jej wynajęcia będzie wynosił około 500 zł. Ponadto będziemy musieli zapłacić za jedzenie i picie i tu musimy być przygotowani na wydatek rzędu 120 zł od osoby. Aby te koszty nieco zmniejszyć, możemy przyjęcie zorganizować w domu (oczywiście jeśli mamy do tego warunki). Odpada nam wtedy koszt związany z wynajęciem sali. Jeżeli nie mamy możliwości samemu przygotować posiłki, możemy zamówić sobie catering do domu, co także pozwala na obniżenie kosztów wydarzenia.

I na koniec powiedźmy coś o prezentach. Ostatnio popularne stały się prezenty drogie (quady, komputery itp.). Ale czy jest to najlepsza pamiątka związana z Pierwszą Komunią? Może lepszym rozwiązaniem, przede wszystkim bardziej pasującym do okazji, będzie jakiś złoty medalik, czy też inna pamiątka, która przypomina nam o religijnym aspekcie tego wydarzenia. Aby nie wydać na prezent za dużo, a był on adekwatny do okazji, warto o nim pomyśleć już wcześniej. Wtedy możemy trafić na jakąś okazję (promocję), dzięki czemu w naszym portfelu pozostanie nieco pieniędzy.

Pierwsza Komunia to na pewno ważne wydarzenie w życiu naszych pociech. Warto więc zrobić wszystko, aby był to dzień w odpowiedni sposób przygotowany. Ale róbmy też wszystko, aby nie przesadzać z wydatkami, gdyż może to doprowadzić nasz domowy budżet do sporych kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *