niedziela, 8 grudniaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak płacić niższe rachunki za wodę

Trudno wyobrazić sobie życie bez wody. Potrzebujemy jej do picia, gotowania, sprzątania czy prania. I chociaż wydaje nam się, że mamy do niej nieograniczony dostęp, to jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Polska wcale nie należy do krajów, które dysponują ogromnymi zasobami wody pitnej. Oczywiście w porównaniu z innymi rejonami Świata, możemy spać spokojnie, ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że obecnie około 1 miliard ludzi ma ograniczony dostęp do wody pitnej. I jak pokazują badania, liczba ta będzie się jeszcze zwiększała. Dlatego musimy robić wszystko, aby ograniczyć zużycie wody. Oprócz korzyści dla środowiska, będzie to miało także doskonały wpływ na nasz domowy budżet. Albowiem zdecydowana większość z nas za wodę musi płacić. I to wcale nie małe pieniądze. Podamy więc kilka wskazówek, by ograniczyć wydatki na wodę.

Na początku wyjaśnijmy, że nie będziemy tu podawać żadnych wyliczeń “kwotowych”, gdyż w różnych regionach naszego kraju cena za wodę jest inna. W związku z tym, wyliczenia nie byłyby czytelne i wiarygodne. Podamy ile wody możemy zaoszczędzić, a każdy z nas może sprawdzić o ile nasze rachunki będa niższe, sprawdzając nasze ceny za wodę. 

Przeciętny Polak zużywa każdego dnia średnio 150 litrów wody. Na pewno wiele osób zadaje sobie teraz pytanie, czy to dużo czy mało. Jeśli porównamy to z mieszkańcem Stanów zjednoczonych będzie to mało, gdyż oni zużywają około 300 litrów dziennie. Ale już mieszkańcy Skandynawii, zużywają około 110 litrów wody dziennie, więc mniej niż nasi rodacy. Co ciekawe, ze wspomnianych 150 litrów wody, każdego dnia spożywamy tylko około 2 litry, a pozostałe 148 trafia do kanalizacji. Jest więc duży potencjał do oszczędności zarówno na wodzie jak i na rachunkach. Zaraz podamy kilka porad, które mogą w tym pomóc.

Zdecydowanie najwięcej wody zużywamy na mycie. Nie ma się co temu dziwić, gdyż każdy z nas chce być czysty i schludny. Jednakże podczas mycia także możemy oszczędzać. Jeśli porównamy ilość wody jaką potrzebujemy na kąpiel w wannie i na prysznic, z całą pewnością zauważymy różnice. Otóż napełnienie wanny wiąże się ze zużyciem około 150 litrów wody. Natomiast w czasie prysznica, zużywamy około 6 litrów wody na minutę. Szybko widać więc, że korzystając z tej drugiej opcji, mamy szansę na spore oszczędności. Kolejnym miejscem gdzie można zaoszczędzić wodę jest toaleta. Starsze typy toalet zużywają nawet 10 litrów wody podczas jednego spłukania. Natomiast nowoczesne tylko 3 litry. A więc i tu szybko zauważymy różnice. Idźmy dalej. Nasze pralki są urządzeniami, które pobierają dosyć wody. Ale porównując pralki stare z nowoczesnymi, na pewno zauważymy różnice. Te pierwsze potrzebują czasami nawet 60 litrów wody na cykl. Natomiast w przypadku nowych ilość ta zmniejsza się nawet do 20 litrów. Pamiętajmy też, by uruchamiać pralkę tylko gdy jest pełna. Pranie gdy bęben nie jest pełny, znacznie zwiększa nasze miesięczne wydatki na wodę. Nie możemy zapominac także o zmywarkach. Zużywają one także o wiele mniej wody, niż w przypadku mycia ręcznego. Nowoczesne zmywarki zużywają około 8-10 litrów wody na cykl, podczas gdy w czasie mycia ręcznego, 8-10 litrów wody zużywamy podczas 1 minuty odkręconego kranu. Nie możemy też zapomnieć by włączyć  zmywarkę, gdy jest pełna. I ostatni przykład oszczędności jaki podamy, to mycie zębów. Zdecydowana większość z nas robi to nie zakręcając wody. A przecież podczas szczotkowania zębów nie jest nam ona potrzebna. I znowu tracimy w ten sposób około 5-6 litrów wody każdego dnia. 

Jak łatwo się domyśleć, wprowadzenie pewnych zasad pozwalających na zmniejszenie ilości zużywanej wody w prosty sposób prowadzi nas do zmniejszenie rachunków za wodę. Czasami warto jest nawet wydać jakąś kwotę na zakup nowoczesnej pralki, zmywarki czy baterii, gdyż wydatek ten szybko się zwraca. Ponadto pozytywnie wpływamy na nasze środowisko, więc korzyści z oszczędzania wody, są bardzo duże. 

1 Comment

  • RRR

    Wodę powiniśmy oszczędzać. Nie tylko ze względów finansowych, ale także i ekologicznych. Wody brakuje, więc jak każdy oszczędzi kilka litrów miesięcznie, na pewno będzie to odczuwalne na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *