wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Ile kosztuje choinka i ozdoby świąteczne

Czy można wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki? Na pewno nie. Można chyba powiedzieć, że obok Mikołaja i karpia, to najważniejszy symbol okresu związanego z narodzeniem Chrystusa i w tym czasie widzimy ją praktycznie w każdym domu. Jedni zostawiają sprawę drzewka na ostatnią chwilę, inni myślą o tym już dużo wcześniej, jednakże gdy zasiadamy do Wigilii, zawsze musi ona już być gotowa. Jak łatwo się domyśleć, choinka i jej ozdoby, mogą stanowić spore obciążenie dla naszego domowego budżetu. Poniżej podamy kilka porad, które być może pozwolą na zaoszczędzenie jakiejś kwoty, którą mamy przeznaczoną na choinkę.

Po pierwsze musimy zdecydować się, na jaką choinkę się zdecydujemy – sztuczną czy prawdziwą. Obie mają swoje zalety i swoje wady. Dzięki choince prawdziwej, w naszym domu będzie unosił się przyjemny zapach, a ponadto takie prawdziwe drzewko potrafi zrobić niezapomnianą atmosferę. Ale wadą takiego rozwiązania jest to, że może ona nam służyć tylko przez jeden „sezon”. Po jakimś czasie jej igły opadną i będziemy musieli ją wyrzucić. A więc następnego roku będzie czekał nas kolejny wydatek. Jeżeli nie lubimy często wydawać pieniędzy, może lepszym rozwiązaniem będzie zakup choinki z tworzywa sztucznego? Wprawdzie nie będziemy czuli charakterystycznego zapachu i będziemy musieli na nią wydać nieco więcej pieniędzy, ale za to może ona nam służyć nawet kilkanaście lat.

Gdy będziemy wiedzieli już, jaką choinkę chcemy w naszym domu, będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie ją kupić. Jeżeli zdecydujemy się na sztuczną, to rozwiązanie jest proste – musimy udać się do jakiegoś marketu i tam dokonać zakupu. Nieco większe pole manewru mamy gdy chcemy mieć choinkę prawdziwą. Po pierwsze możemy udać się do wspomnianych już wcześniej marketów, na bazary, albo możemy pojechać wprost do szkółki drzewek, które także bardzo często w tym czasie sprzedają świąteczne choinki. We wszystkich wspomnianych miejscach, ceny są podobne, więc nie ma to większego znaczenia, gdzie dokonujemy zakupów.

A teraz powiedźmy coś o cenie choinki. W przypadku choinek sztucznych rozbieżność może być bardzo duża. Cena zależy przede wszystkim od wysokości drzewka, a także od materiału z którego jest wykonana. Z najmniejsze choinki musimy zapłacić około 50 zł, ale za duże i na dodatek wykonane z dobrego materiału, trzeba już wyłożyć nawet 400 – 500 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to wydatek jednorazowy i później przez kilka lat nie będziemy musieli choinki kupować. Natomiast cena choinki żywej, zależy od wysokości drzewka i od jego rodzaju. Zwykle na choinki przeznaczane są świerki, jodła kaukaska, sosna lub świerk srebrny. W przypadku tych trzech pierwszych gatunków, małe drzewko kupimy za około 50 zł, a za duże około 100 zł. Świerk srebrny jest nieco droższy i tak za małe drzewko zapłacimy około 70 zł, a za duże (ponad 2m) około 170 – 180 zł. Do kosztów choinki prawdziwej musimy jeszcze dodać wydatek na podstawkę. W przypadku choinki sztucznej, podstawka praktycznie zawsze znajduje się w zestawie.

Ale sama choinko, chociażby była przepiękna, nie wprowadzi świątecznej atmosfery do naszego domu. Musimy ją w odpowiedni sposób przystroić. Zazwyczaj zaczynamy tę czynność od „światełek”. Jeżeli zdecydujemy się na najtańsze, z naszego portfela ubędzie około 20 zł (chyba że znajdziemy coś na „promocji”). Dużo osób decyduje się na lampki LED-owe, za które trzeba wprawdzie zapłacić nieco więcej, ale za to zużywają one mniej prądu. Oprócz światełek nie można zapominać o bańkach choinkowych. Ceny za zestaw zaczynają się od 10 zł (małe), a górną granicę trudno określić, gdyż zależy to od tego jakie są duże, z jakich materiałów są wykonane itp. W sklepach znajdują się zestawy które kosztują nawet 300 zł. Musimy też wiedzieć, że na jedną choinkę będziemy potrzebować kilka zestawów, więc przyjmijmy, że na same bombki choinkowe i podobne ozdoby wydamy

1 Comment

  • Asija

    Według mnie choina prawdziwa ma swój niepowtarzalny urok i własnie taką powinnismy mieć w domu. Wiem, że w sumie wychodzi to drożej niż choinka sztuczna, ale pomimo to, warto chyba wydać trochę więcj i mieć prawdziwie świąteczną atmosferę w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *