niedziela, 8 grudniaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy możemy zmieniać dostawcę prądu i czy nam się to opłaca

Jak często rozmyślamy na temat prądu który „płynie” w naszych gniazdkach? Trzeba przyznać, że zazwyczaj robimy to, gdy „psioczymy” na coraz to wyższe rachunki, które w cyklicznych okresach musimy spłacać. Narzekamy wtedy, że firma która dostarcza nam prąd co rusz wprowadza nowe opłaty, podnosi ceny za kilowaty a my nic z tym nie możemy zrobić. Ale czy na pewno? Przecież jeżeli jakiś dostawca nam się nie podoba, a raczej warunki na których dostarcza on nam energię, możemy go zmienić. Poniżej podamy jak to zrobić i podpowiadamy czy się to opłaca.

W naszym kraju działa kilku operatorów energetycznych. To właśnie ci operatorzy są odpowiedzialni za dbałość o całą infrastrukturę, a gdy nastąpi jakaś awaria, muszą ją usunąć. Firmy te dostarczają także prąd do naszych domów. Ale nie są one jedynymi podmiotami które mogą to robić. Albowiem zgodnie z obowiązującym prawem, mogą to robić także i inne podmioty, które korzystają z sieci największych operatorów. Oczywiście muszą one podpisać z nimi odpowiednią umowę i muszą one im płacić za „odstąpienie” sieci. Ponieważ chcą one zdobyć jak najwięcej klientów, muszą one „walczyć” o klienta, a najlepszym sposobem na jego pozyskanie jest obniżenie ceny. Ponadto mają one w swojej ofercie wiele różnego rodzaju taryf, dzięki którym możemy wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym wymaganiom.

Ile można zarobić na zmianie dostawcy prądu
Jak łatwo się domyśleć, dostawcę prądu powinniśmy zmienić, gdy będzie się nam to opłacało. Aby sprawdzić przed dokonaniem zmiany o jakiej kwocie mówimy, warto to przeanalizować w kalkulatorze który znajduje się na stronach Urzędu Regulacji Energetyki. Wpisujemy w nim nasz kod pocztowy, a następnie na ekranie monitora pojawi się nam lista dostawców prądu, którzy dostarczają prąd w naszym regionie. Gdy wybierzemy firmę która obecnie dostarcza nam prąd, dostaniemy zestawienie ile ewentualnie możemy zaoszczędzić gdy dostawcę zmienimy. Okazuje się, że są to dosyć wysokie kwoty, dzięki czemu w ciągu roku możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jest to tym bardziej opłacalne, że podpisując nową umowę możemy liczyć na dodatkowe promocje i upusty.

Oczywiście zanim zdecydujemy się na zmianę dostawcy, musimy dokładnie przeczytać umowę i zadawać przedstawicielowi firmy jak najwięcej pytań. Albowiem zdarza się, że w umowie jest wiele zapisów „drobnym druczkiem”, które sprawiają, że na zmianie możemy nawet stracić. Dlatego bądźmy ostrożni i nie wierzmy wszystkiemu co mówi przedstawiciel ewentualnego nowego dostawcy.

Jak można zmienić dostawcę prądu
Zmiana dostawcy prądu jest stosunkowo łatwa, a możemy ją zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze możemy upoważnić nowego dostawcę aby reprezentował nas przed dotychczasowym sprzedawcą. I to właśnie ten nowy dostawca wykona za nas całą „ robotę”. Po drugie możemy się tym wszystkim zająć sami, czyli sami wypowiemy umowę staremu dostawcy i podpiszemy umowę z drugim.

Musimy pamiętać, że zmieniać dostawcę prądu możemy dowolną ilość razy. Należy jednak wiedzieć, że zwykle w umowie jest określone po jakim czasie nie musimy ponosić opłat za zerwanie umowy. Po takiej zmianie zazwyczaj nasze rachunki „idą w dół”, a nam pozostaje więcej pieniędzy w domowym budżecie.

1 Comment

  • BHY

    Ja po zmianie dostawcy płacę około 30 zł niższe rachunki niż u poprzedniego operatora. Jak widać, w skali roku może się z tego uzbierać całkiem ładna sumka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *