Większość z nas chce mieć możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy, gdy znajdziemy się w jakiejś „podbramkowej” sytuacji. Jedną z możliwości na takie ekstra środki, dają nam banki w których mamy konta. Albowiem praktycznie każdy bank, oferuje swoim klientom debet na rachunku. Jak on funkcjonuje? Mówiąc najprościej, możemy z naszego rachunku wybierać więcej, niż na nim w rzeczywistości mamy pieniędzy. Jeżeli bank przyzna nam debet w wysokości 1 000 zł, to właśnie taki będzie nasz maksymalny limit do którego możemy się zadłużać. Albowiem musimy pamiętać, że debet to jedna z form pożyczek, a więc pożyczone pieniądze trzeba będzie oddać. Zazwyczaj, spłata następuje w sposób automatyczny, gdy na rachunku pojawia się nasza wypłata czy emerytura. Najpierw nowe środki bank przeznacza na spłatę debetu, a z pozostałej części możemy korzystać. Oczywiście z debetu możemy korzystać znowu, więc gdy zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli wybrać środki które bank nam udostępni. Jak każdy produkt bankowy, ma swoje zalety i swoje wady. Zobaczmy więc, dlaczego warto z niego korzystać, a także dlaczego możemy czuć do tego produktu pewną niechęć.
Na pewno dużą zaletą debetu bankowego jest jego dostępność. Debet może dostać praktycznie każdy, kto ma konto w banku. Oczywiście jego wysokość, będzie uzależniona od wielu czynników, min od dochodów, od tego jak długo mamy otwarte konto w danym banku, czy jak wygląda nasza sytuacja w Biurze Informacji Kredytowej. Jednakże niewielkie kwoty są dostępne praktycznie dla każdego. Kolejną zaletą debetu są uproszczone formalności, z jakimi musimy się „zmierzyć” gdy chcemy go dostać. Zazwyczaj banki nie wymagają od nas zaświadczeń z zakładu pracy, a przeglądają tylko wpływy jakie mamy na rachunku i na ich podstawie wyliczają naszą zdolność kredytową. Kolejnym plusem debetu są jego stosunkowo niskie koszty. W większości przypadków, płacimy tylko odsetki, naliczane za okres gdy korzystaliśmy z debetu i to nie od kwoty jaka była nam przyznana, ale od kwoty którą rzeczywiście wykorzystaliśmy. Co więcej, oprocentowanie to jest niższe niż np. na karcie kredytowej, więc mamy tu kolejny plusik.
Natomiast jeżeli spojrzymy na minusy debetu, to na pierwszy rzut oka widzimy, że nie są to jakieś wielkie kwoty, które mamy do dyspozycji. Zwykle debet do maksymalnie nasze dwu lub trzymiesięczne wpływy na rachunek, więc doskonale nadaje się on jako forma zabezpieczenia, ale niekoniecznie uzyskamy z niego środki na większy remont czy samochód. Jeśli chodzi o inną wadę debetu, to na pewno musimy wziąć pod uwagę fakt, że zwykle jest on udzielany na maksymalnie 12 miesięcy. Oczywiście po tym czasie możemy go odnowić, ale wiąże się to z formalnościami takimi jak w momencie gdy ubiegamy się o debet po raz pierwszy.