Traktor w leasingu? Czemu nie!
Rolnicy mają do wyboru wiele różnych ofert finansowania ich działalności, w tym leasing. Leasingować można środki trwałe, a więc równie dobrze maszyny rolnicze. Jednak, jeśli chcemy złożyć wniosek o leasing na działalność rolną, trzeba pamiętać, że nie możemy być płatnikiem VAT, ale z kolei możemy leasing połączyć z dotacjami z Unii Europejskiej. W leasingu można dostać finansowanie do 100% wartości środka trwałego.
Wiele banków wychodzi klientom naprzeciw i ustala bardzo długi czas kredytowania. Ponadto można spotkać się z ofertami o uproszczonych formalnościach, gdzie na przykład wniosek składa się przez internet czy też bank nie weryfikuje ponownie zdolności kredytowej, jeśli klient w ciągu ostatniego roku już zaciągnął zobowiązanie właśnie w tym banku.
Kredyty inwestycyjne
Najpowszechniejsze są jednak kredyty inwestycyjne. Kredyt dla rolnika zwykle przeznaczany jest na powiększenie gospodarstwa rolnego czy też wprowadzenie zmian, dzięki którym firma może działać lepiej. W ramach kredytów na inwestycje można znaleźć najwięcej opcji. Jednocześnie są one najkorzystniejsze finansowo. Preferencyjna stawka oprocentowania i długi termin spłaty zawsze są zachęcające. Niektóre banki proponują nawet wakacje kredytowe na 6 do 24 miesięcy! Co oznacza, że po zgłoszeniu chęci ich wykorzystania do banku, przez ten czas nie płacimy rat, ale okres kredytowania się wydłuża.
Inwestycje to bardzo poważne słowo. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie chcemy, nie musimy brać wysokiego kredytu. Można kupić nowe lub używane maszyny rolne czy grunt rolny, ale też przeznaczyć takie pieniądze na remont już posiadanych maszyn czy stodoły, aby przekształcić ją w budynek o wyższym standardzie.
Konsolidacja długów w jeden
Coraz więcej rolników korzysta z kredytu konsolidacyjnego, nie tylko na prywatne zobowiązania, ale też te wzięte na prowadzenie działalności rolniczej. Nie da się ukryć, że ten kredyt dla rolnika może być niezwykle pomocny, gdy budżet staje się coraz mniejszy, a rat robi się coraz więcej. Konsolidacja kredytów polega na tym, że bierze się całkiem nowy kredyt konsolidacyjny, z którego bank spłaca wybrane przez nas i wciąż aktywne zobowiązania, w tym właśnie kredyty rolnicze. Dzięki temu wszystko zostaje spłacone, a nam pozostaje tylko jeden kredyt z niską ratą.
Jest to świetny sposób, aby szybko pozbyć się kilku kredytów i zastąpić je jednym. Rata do płacenia co miesiąc jest niższa niż zsumowane raty poprzednich kredytów. Jednakże uzyskuje się to przez przedłużenie czasu spłaty nowego kredytu. Mimo to jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i pozwala trochę zaoszczędzić.