czwartek, 28 marcaTwój portal finansowy!
Shadow

W jaki sposób zakupy na raty mogą budować naszą historię kredytową

Każdy kto chce kupić meble czy sprzęt AGD czy RTV doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wiąże się to ze sporym wydatkiem. Nie każdego więc stać, by takie towary kupić za gotówkę. Na szczęście, większość sklepów oferuje swoim klientom zakupy na raty, dzięki czemu możemy kupić wymarzony produkt bez wydawania gotówki. Ale takie zakupy z płatnościami ratalnymi, mają jeszcze jedną zaletę. Otóż dzięki nim, budujemy historię kredytową. W jaki sposób? Postaramy się to wyjaśnić.

Kupując „na raty”, nie do końca zdajemy sobie sprawę, że zaciągamy pożyczkę. Jest ona udzielana przez bank lub przez firmę pożyczkową. Zgodnie z procedurami jakie obowiązują w bankach, każde zaciągnięcie pożyczki wiąże się z poinformowaniem Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która gromadzi i przetwarza wszelkie dane zaciągane w bankach, SKOK-ach czy coraz częściej w firmach pozabankawych. W związku z tym, pożyczki ratalne mogą budować naszą historię kredytową. Po dokonaniu zakupu, instytucja która sfinansowała nasz zakup, przesyła do BIK informacje o wysokości pożyczki, o wysokości raty którą musimy spłacać, o okresie spłaty itp. Także w czasie spłaty pożyczki, do BIK będą trafiać informacje na temat spłat. Mówimy tu o informacjach o terminowości spłat, o tym czy pożyczka jest spłacana szybciej itp. Wszystkie te informacje wpływają na naszą historię kredytową.

Czy historia kredytowa jest dla nas ważna? Przynajmniej powinna być. Dzięki niej, możemy dostać kredyt lub pożyczkę szybciej oraz taniej. Oczywiście, jeśli jest ona pozytywna. Jeśli mieliśmy w przeszłości problemy ze spłatą naszego zadłużenia, może być o nas dla nas utrapieniem. Dlaczego? Otóż w momencie gdy składamy w banku wniosek o kredyt, instytucja ta od razu sprawdza naszą historię kredytową, zgromadzoną w BIK. I jeśli jest ona pozytywna, bank przyjmie, że nowy kredyt będzie spłacany w taki sam sposób. W związku z tym, nie powinniśmy mieć problemów z pożyczeniem pieniędzy. Jeśli jednak nasza historia kredytowa nie jest pozytywna, czyli wcześniejsze zobowiązania nie były spłacane na czas, możemy mieć spory problem z kredytem. Banki będą obawiać się, że i nowe zobowiązanie będzie spłacane z opóźnieniem lub nie będzie spłacane wcale. Dlatego też, musimy robić wszystko, by zobowiązania spłacać na czas. Oczywiście dotyczy też i zakupów ratalnych. Albowiem jeśli nie będziemy tego robić, to po pierwsze bank może odebrać nam kupiony towar, a ponadto do Biura Informacji Kredytowej trafią niezbyt dobre informacje na nasz temat, co spowoduje kłopoty w przypadku ubiegania się o kolejny kredyt lub pożyczkę. Musimy tego unikać, i budować pozytywną historię kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *