Udzielając pożyczki lub kredytu bank stara się zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko kredytowe, czyli mówiąc prościej robi wszystko, by pożyczone pieniądze wróciły na czas. Między innymi dlatego dokładnie sprawdzana jest zdolność kredytowa wnioskodawcy, a także banki starają się w różny sposób zabezpieczyć kredyt (pożyczkę). Jednym z lepszych zabezpieczeń dla instytucji bankowych jest poręczyciel. W związku z tym, jest ono dosyć często wymagane, zwłaszcza gdy pożyczamy duże kwoty. Zdarza się więc dosyć często, że ktoś z grona naszych znajomych czy też członków rodziny prosi nas o poręczenie kredytu lub pożyczki. Jakie obowiązku z tego tytuły wynikają? Postaramy się je opisać poniżej.
W momencie gdy podpiszemy umowę poręczenia, zgadzamy się na spłatę zobowiązań, gdyby kredytobiorca tego nie zrobił. Jest to najważniejsza rzecz o jakiej powinien pamiętać poręczyciel. W związku z tym, nie mamy się co dziwić, że banki przed podpisaniem umowy poręczenia, będą chciały sprawdzić, czy poręczyciel ma odpowiednie zarobki, aby miesięczne raty za kredytobiorcę spłacać. Dlatego nie dziwmy się, że banki będą od nas żądały dokumentów potwierdzających nasze dochody, a także wypełnienia kilku dokumentów określających nasze miesięczne wydatki. Bank sprawdzi także nasz rejestr w Biurze Informacji Kredytowej, by dowiedzieć się czy nie mamy jakichś długów a jeśli tak, to czy są one spłacane w terminie. Na pewno przeanalizuje także spłatę naszych wcześniejszych zobowiązań. Jeżeli coś zaniepokoi pożyczkodawcę, może od wnioskodawcy zażądać zmiany poręczyciela. Musimy też wiedzieć, że o naszym poręczeniu bank będzie informował Biuro Informacji Kredytowej, więc gdy sami będziemy wnioskować o kredyt, nasz bank będzie o tym wiedział.
Po podpisaniu umowy poręczenia, bank na bieżąco powinien informować nas o wszelkich zaległościach, jakie w spłacie długów pojawiają się. Możemy też w każdej chwili sami sprawdzić, jak kredytobiorca spłaca swoje raty. Jeżeli tylko zauważymy, że kredyt nie jest spłacany na czas, powinniśmy natychmiast skontaktować się z kredytobiorcą i wyjaśnić z nim dlaczego taka sytuacja występuje. Jeżeli nie może on w obecnej chwili płacić, powinniśmy przejąć dobrowolnie spłatę długu. Dlaczego? Albowiem za każdy dzień opóźnienia bank nalicza odsetki karne, ponadto może wysyłać do kredytobiorcy i poręczyciela odpłatne monity, które również podnoszą koszt długu. Gdy tego nie zrobimy, bank a kredytobiorca nie zacznie spłacać swoich zobowiązań, bank odda sprawę do komornika, co jeszcze bardziej podniesie koszt długu. Dlatego warto od razu spłacać raty, a później próbować egzekwować pieniądze od kredytobiorcy. Jeżeli nie odda nam pieniędzy „po dobroci” możemy zwrócić się do Sądu o pomoc i skierowanie sprawy do komornika.
Jak widzimy, poręczenie kredytu jest dosyć poważnym zobowiązaniem, które może sprawić, że będziemy w pewnych okolicznościach przejąć obowiązek spłaty długu do banku. Dlatego poręczajmy kredyty tylko tym osobom które znamy i o których wiemy, że są odpowiedzialne i na pewno swój dług będą spłacać.