Kredyt hipoteczny to specyficzny produkt bankowy, dzięki któremu możemy pożyczyć znaczną sumę pieniędzy. Jednakże dla banku pożyczenie takiej dużej kwoty, wiąże się z pewnym ryzykiem, które to ryzyko instytucje te starają się minimalizować. Dlatego też banki wymagają od nas odpowiedniego zabezpieczenia, czy też dobrej historii kredytowej. Ale najważniejszym czynnikiem który minimalizuje ryzyko kredytowe jest badanie zdolności kredytowej. To właśnie na jej podstawie banki decydują, czy stać nas na zaciągnięcie kredytu i na jego systematyczną spłatę.
Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników. Musimy też powiedzieć sobie, że każdy bank ma swoje indywidualne kryteria, według których zdolność kredytowa jest wyliczana. Bierze się tu pod uwagę nasze dochody, a także nasze koszty, jakie musimy ponosić. Jeśli bank uzna, że w naszym domowym budżecie jest wystarczająca ilość pieniędzy – kredyt hipoteczny zostanie nam przyznany. Jeśli nie – niestety będziemy musieli obejść smakiem. Ale na całe szczęście możemy znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu będziemy w stanie pożyczyć pieniądze. Banki dają nam możliwość połączenia dochodów z innymi osobami. Dzięki temu, możemy poprawić naszą zdolność kredytową i pożyczyć pieniądze.
Gdy myślimy o połączeniu dochodów by uzyskać kredyt hipoteczny od razu do głowy przychodzi nam nasz współmałżonek. Przecież razem prowadzimy gospodarstwo domowe, więc pieniądze zarówno po stronie przychodów jak i wydatków lądują do jednego „worka”. Jednakże polskie prawo daje nam więcej możliwości. Możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny z osobami, które są dalszymi członkami naszej rodziny czy też nie są z nami wcale spokrewnieniu. W związku z tym, możemy złożyć wniosek wspólnie z naszymi rodzicami, rodzeństwem czy też z naszym przyjacielem. Oczywiście musi tu być spełnionych kilka warunków. Po pierwsze osoby te muszą się na to zgodzić. Ponadto muszą one spełnić wymagania banku jeśli chodzi o dochody czy też odpowiednią historię kredytową.
Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Na pewno jest to dla nas ciekawa opcja. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nie każdy z członków naszej rodziny czy też z naszych przyjaciół zgodzi się na wspólne podpisanie umowy kredytowej. Wpływa to bowiem na ich zdolność kredytową i gdy nasi współkredytobiorcy będą chcieli sami ubiegać się o kredyt, mogą mieć problemy z ich uzyskaniem. Ponadto mogą oni obawiać się, że nie będziemy spłacać kredytu, a więc obowiązek ten spadnie na nich. Dlatego też nie miejmy pretensji do osób, które odmówią nam wspólnego zaciągnięcia kredytu hipotecznego, tylko zastanówmy się, jak my postąpilibyśmy w podobnej sytuacji.