środa, 15 styczniaTwój portal finansowy!
Shadow

W jakim wieku najlepiej ubiegać się o kredyt hipoteczny

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, to często jedyny sposób by stać się właścicielem własnej nieruchomości. Nie ma się więc co dziwić, że sporo osób składa wnioski do banków z nadzieją, że kredyt zostanie im przyznany. Ale oczywiście nie jest to możliwe, gdyż banki mają własne procedury, na podstawie których analizują dochody klientów, ich historię w BIK itp. Często banki podchodzą do klienta w sposób bardzo indywidualny, przygotowując ofertę dopasowaną do wnioskodawcy. Może się ona różnić pod względem oprocentowania kredytu, czy jego zabezpieczenia. Na atrakcyjność oferty wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest wiek wnioskodawcy. Zastanówmy się więc w jakim wieku najlepiej ubiegać się o kredyt mieszkaniowy.

Zgodnie z duchem prawa, o kredyt może ubiegać się osoba, która ukończyła 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych. Teoretycznie więc o kredyt hipoteczny może się każdy kto jest pełnoletni. Nie ma określonej w prawie górnej granicy wiekowej, jednakże ciężko znaleźć bank, który udzieli kredytu hipotecznego osobie, której wiek w czasie spłaty zadłużenia przekroczy 75 lat. W takim razie zobaczmy jak to wygląda w praktyce. Istnieje bardzo mała szansa, że osoby w wieku od 18 do 25 lat dostaną kredyt hipoteczny. Po pierwsze zazwyczaj ich dochody nie są zbyt duże, po drugie zatrudnienie jest zbyt krótkie i rzadko kiedy na czas nieokreślony, więc banki mogą obawiać się stabilności finansowej takiego klienta. Dochodzi do tego brak historii kredytowej, która dla banków jest bardzo ważna. Nieco lepiej wygląda sprawa jeśli chodzi o klientów w przedziale wiekowym 25-30 lat. Zwłaszcza jeśli wcześnie zaczęli pracę i budowali swoją historię kredytową. Jednakże w dalszym ciągu osoby z tego wieku nie są dla banku do końca “pewnym” klientem, więc przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny mogą zostać poproszeni o dodatkowe zabezpieczenie czy też o przystąpienie do kredytu innej osoby.

A jak wygląda sprawa z osobami które mają już stabilizację finansowa, rodzinną, ale przekroczyli już 45 lat. Tutaj sprawy znowu zaczynają się komplikować. Albowiem w grę zaczyna wchodzić wiek. Kredyty hipoteczne zwykle zaciągane są na okres 25-30 lat. A więc może się okazać, że koniec spłaty zadłużenia będzie przypadał w momencie, gdy taki klient jest na emeryturze. A wiadomo, że to wiąże się z obniżką dochodów, czy z wyższymi wydatkami na zdrowie. WIęc znowu klienci którzy przekroczyli 45 lat są dla banków grupą nieco podwyższonego ryzyka.

W naszym artykule opuściliśmy osoby z przedziału wiekowego 30-45 lat. A okazuje się, że jest to dla banków najbardziej atrakcyjna grupa jeśli chodzi o kredyty hipoteczne. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze, mogą oni spłacić cały kredyt w czasie aktywności zawodowej. Po drugie, mają oni ustabilizowaną sytuację materialną, stałą pracę i lepsze dochody. Po trzecie, zazwyczaj mają też ustabilizowaną sytuację rodzinną, co dla banków także ma bardzo duże znaczenie. Po czwarte wreszcie, powinni oni mieć już zbudowaną historię kredytową, więc banki wiedzą z jakim klientem mają do czynienia. Osoby z tej grupy wiekowej, mają też szansę odłożenia pieniędzy, które będą wkładem własnym w kredycie. W związku z tym, banki mogą takim ludziom zaoferować nieco lepsze warunki związane z kredytem hipotecznym. Chodzi tu o niższą marże, czy nieco mniej skomplikowane procedury. Dlatego warto poczekać na złożenie wniosku o kredyt hipoteczny do momentu gdy ukończymy 30 lat, ale nie czekać z nim zbyt długo, gdyż może sie to później odbić na kosztach naszego kredytu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *