wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Od czego zacząć przygotowania do kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny, często bywa jedynym sposobem na kupno własnej nieruchomości. Albowiem koszt związany z nabyciem mieszkania, czy budowy własnego domu jest niezmiernie wysoki i dla przeciętnej rodziny, jest bardzo ciężko odłożyć taką ilość pieniędzy, by zakończyć transakcje. Ale do uzyskania kredytu hipotecznego, należy się odpowiednio przygotować. Podpowiemy więc, co robić, by cały proces związany z uzyskaniem kredytu przebieg jak najłagodniej i nie sprawiał nam kłopotów.

Pierwszym pytaniem jakie sami powinniśmy sobie zadać, to: „Czy stać nas na kredyt?”. Chyba nie jest nikogo zaskoczeniem, że nie każdego stać na kredyt hipoteczny. Oczywiście szybko do tego wniosku dojdzie bank, w którym złożymy wniosek, więc szkoda naszego czasu i zachodu. Dlatego zanim zaczniemy wypełnić dokumenty do banku, usiądźmy wygodnie na fotelu i policzmy, czy w ogóle jest sens to robić. Przede wszystkim policzmy nasze miesięczne dochody. Co ważne, banki pozwalają nam na łączenie dochodów z kilku źródeł, więc możemy je do siebie dodać. Po podliczeniu dochodów, pora wziąć się za koszty. Wyliczmy ile przeznaczamy pieniędzy na miesięczne rachunki, na ewentualne raty które już mamy, na wydatki związane z naszym samochodem itp. Gdy odejmiemy koszty od naszych dochodów zobaczymy ile co miesiąc zostaje nam wolnych środków i część z nich możemy przeznaczyć na spłatę miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Do wyliczenia wysokości raty, użyjmy kalkulatora rat kredytu hipotecznego, którego możemy znaleźć w sieci internetowej. Gdy uznamy, że mamy wystarczającą „zdolność kredytową” pozwólmy by potwierdził to także i nasz bank.

Kolejnym krokiem jaki powinniśmy zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, jest wyliczenie naszego wkładu własnego. Jak wiadomo zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, banki mogą udzielać kredytów hipotecznych tylko tym osobom, które mają odpowiedni wkład własny. Obecnie musi on wynosić co najmniej 20%. Stosunkowo łatwo więc można wyliczyć, ile pieniędzy będzie nam potrzebne, aby spełnić wymagania banków. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że będą nam także pieniądze na inne opłaty, więc musimy mieć na koncie nieco więcej środków, by wszystko opłacić. Jak podają różnego rodzaju wyliczenia, ubiegając się o kredyt hipoteczny, powinniśmy mieć na naszym koncie około 30 – 40 tyś zł. Jeżeli ich nie mamy – o kredyt może być ciężko.

Na co jeszcze banki zwracają uwagę i co powinniśmy sprawdzić zanim złożymy nasz wniosek? Niezmiernie istotna jest nasza historia kredytowa. Banki zawsze sprawdzają jak spłacaliśmy nasze kredyty, by być pewnym, że nowy kredyt będziemy spłacać na czas. Naszą historię kredytową możemy też sprawdzić sami. Możemy sobie założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej i wszystko będzie już jasne. Możemy wyszukać sobie w Internecie informacje przy jakiej ilości punktów w BIK spokojnie dostaniemy kredyt i będziemy wiedzieć, czy jest sens składać wniosek.

Zanim zdecydujemy się, w jakim banku złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, warto wstępnie zapoznać się z ich ofertą. Możemy to zrobić albo chodząc od jednego banku do drugiego (czasochłonne), albo korzystając z jakiejś porównywarki kredytów hipotecznych, których w Internecie jest bardzo dużo. Wystarczy podać w jednej z nich podstawowe parametry naszego kredytu i szybko przekonamy się, w których bankach warto złożyć wniosek. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w ostatecznej wersji warunki kredytowe wcale nie muszą być takie, jakie podała nam porównywarka, ale warto zrobić sobie wstępny „rekonesans” by wiedzieć, gdzie się najpierw udać.

1 Comment

  • JaroWielki

    Według mnie dobrze w artykule jest napisane, aby zastanowić się nad tym, czy nas na kredyt hipoeczny stać. Często ludzie zadłużają się ponad miarę i w związku z tym później maą spore kłopoty ze spłatą długu. A banki jak wiadomo nie odpuszczą i będą chciały pożyczone środki odzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *