
Banki oferują niezmiernie dużo produktów kredytowych. Dzięki temu ich klienci mogą wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał ich potrzebom. Poszczególne kredyty różnią się od siebie oprocentowaniem, formalnościami czy kwotą, jaką możemy dzięki nim pożyczyć. Ale najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest cel, na który możemy pieniądze przeznaczyć. Od tego na co przeznaczymy pieniądze, zależą zazwyczaj wszystkie inne parametry, przypisane do poszczególnych kredytów. Od tego też zależą formalności związane z uzyskaniem kredytu, a także sposób jego zabezpieczenia.
Jednym z najbardziej popularnych kredytów oferowanych przez banki, są kredyty hipoteczne. Ponieważ w grę wchodzą tu zawsze duże kwoty, banki zanim takiego kredytu nam udzielą, dokładnie przeanalizują nasze finanse i sprawdzą, ile mogą pieniędzy nam pożyczyć i na jakich warunkach. Oczywiście każdy bank ma pod tym względem swoje wytyczne, o czym można się przekonać korzystając z narzędzia: kalkulator zdolności hipoteczny, który można znaleźć na wielu stronach poświęconych kredytom.
Z całą pewnością, kredyt hipoteczny jest jednym z najtańszych na rynku. Wynika to przede wszystkim z jego zabezpieczenia. Jest nim hipoteka na nieruchomości, a dla banku jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń. W związku z tym, banki mogą sobie pozwolić na obniżenie swojej marży, gdyż ryzyko kredytowe jest tu niewielkie. Jednakże aby taki tani kredyt uzyskać, musimy pieniądze przeznaczyć na ściśle określone cele. Zobaczmy więc, na co możemy przeznaczyć kredyt hipoteczny.
-
Zakup mieszkania lub domu – jeden z najpopularniejszych celów, na który przeznaczamy pieniądze z kredytu hipotecznego. Za pomocą uzyskanych od banku środków, kupujemy gotowe mieszkanie czy też dom. W takim przypadku, pieniądze są przelewane przez bank w całości po ustanowieniu zabezpieczenia kredytu. Mówimy tu o zakupie nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.
-
Budowa domu – kredyt hipoteczny na budowę lub dokończenie budowy domu jest udzielany wszystkim tym, którzy chcą samodzielnie (w systemie gospodarczym) lub za pomocą firmy budowlanej wybudować nową nieruchomość. Zazwyczaj jest to kredyt wypłacany w transzach, a przed uzyskaniem kolejnej, musimy rozliczyć (np. w formie rachunków) wcześniejsze wypłaty.
-
Zakup działki budowlanej – jeżeli w przyszłości myślimy o budowie domu, a nie mamy jeszcze działki budowlanej, możemy jej zakup skredytować za pomocą kredytu hipotecznego. Pieniądze są tu wypłacane jednorazowo, po ustanowieniu odpowiednich zabezpieczeń.
-
Remont nieruchomości – każdy posiadacz domu czy mieszkania wie, że od czasu do czasu musimy w nim przeprowadzić większy lub mniejszy remont. Jeżeli nie mamy na to odpowiednich środków, możemy skorzystać z kredytu hipotecznego. Pieniądze mogą tu być wypłacane w transzach lub jednorazowo, po ustanowieniu zabezpieczenia.
-
Inne cele związane z nieruchomością – rzadziej kredyty hipoteczne przeznaczane są na
– kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej,
– nabycie udziału w nieruchomości (np. w kamienicy),
– przekształcenie lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu we własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu,
– wykup mieszkania zakładowego czy też komunalnego,
– przekształcenie nieruchomości niemieszkalnej na mieszkalną (adaptacja piwnicy czy strychu).
Jak widać, kredyty hipoteczne mają bardzo szerokie zastosowanie i możemy je wykorzystać na wiele celów. Jednakże zawsze wiąże je ze sobą fakt, że ich zabezpieczeniem jest hipoteka, zazwyczaj na nieruchomości której nasza inwestycja dotyczy.
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata. Bardzo baliśmy się z mężem comiesięcznych rat i tego czy podołamy. Zanim zawarliśmy umowę, sprawdziliśmy wiele ofert i dokładnie przeanalizowaliśmy wszystkie jego parametry. Bardzo przydatna okazała się porównywarka kredytów hipotecznych, na przykład ta jest super: https://hipoteki.net/. Dzięki niej szybko rozeznaliśmy się w ofertach banków. Nawet sprawdziliśmy zdolność kredytową i wstępny harmonogram spłat. I podpisanie umowy mamy już za sobą 🙂
Mam wrażenie że osoby zainteresowane kredytami hipotecznymi często zapominają o tym że taki kredyt można przeznaczyć na opisane w tym artykule cele.
Warto również przed wzięciem kredytu hipotecznego, sprawdzić co się stanie po dodaniu kilku % wkładu własnego z ratą kredytu – w wielu przypadkach okazuje się ona o wiele niższa nawet przy zwiększeniu wkładu o jedyne 5%.
Zdecydowanie się na kredyt hipotetyczny wiążę się z dużą samodyscypliną. Przeznaczyć go można oczywiście na cele przedstawione powyżej. Myślę, że wiele osób nie jest tego świadoma, ale dzięki temu zestawieniu dokładnie opisanych celów może się to zmienić.