czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Kredyt na dom bez wkładu własnego

Każdy kto budował dom, doskonale zdaje sobie sprawę, że wiąże się to z ogromnymi kosztami, na które nie każdy jest sobie w stanie pozwolić. Dlatego też dla wielu osób, często jedynym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny, który pomoże w sfinansowaniu inwestycji. Niestety nie każdy taki kredyt może dostać. Oprócz dobrej historii kredytowej i zdolności kredytowej, banki będą wymagały jeszcze od nas tzw. wkładu własnego. Mówiąc jaśniej, banki będą chciały, aby część inwestycji (min. 20 %) została sfinansowana przez wnioskodawcę. Czy zawsze tak jest? Czy istnieje kredyt na dom bez wkładu własnego?

Budując standardowy dom, musimy się liczyć z kosztami w przedziale 300 000 – 400 000 zł. Gdybyśmy nawet przyjęli, że będzie to ta pierwsza kwota, jako wkład własny musimy przeznaczyć 60 000 zł. Dla wielu osób jest to kwota niemożliwa do zgromadzenia. Czy oznacza to, że osoby takie nie mogą wybudować domu korzystając z kredytu? Na całe szczęście nie. Banki też zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy może taką kwotą dysponować. Dlatego daje też wnioskodawcą kila możliwości. Po pierwsze, mogą one obniżyć wysokość wkładu własnego, ale pod warunkiem, że zgodzimy się na ubezpieczenie wkładu własnego. W praktyce polega to na tym, że część odpowiedzialności za spłatę kredytu bierze na siebie ubezpieczyciel, z którym podpiszemy umowę. Jeśli nie będziemy spłacać długu, to on przejmie obowiązek spłaty (w odpowiednich proporcjach). Oczywiście dla nas wiąże się to z wydatkiem, gdyż taka polisa kosztuje. I przez to całkowity koszt kredytu staje się wyższy. Ale czasem po prostu nie mamy innego wyjścia.

Alternatywą dla ubezpieczenia wkłady własnego jest wpis do hipoteki. Banki jako wkład własny niekoniecznie muszą przyjąć gotówkę. Dlatego w czasie składania wniosku możemy zaproponować inne rozwiązanie. Działka na której będzie stała nieruchomość, materiały budowalne które mamy już zgromadzone, inna nieruchomość – to tylko kilka przykładów, które mogą być przyjęte przez bank jako wkład własny. Oczywiście ich wartość musi być wystarczająca i adekwatne do naszego kredytu. Co ważne, to wcale nie my musimy być właścicielem nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem naszego wkładu własnego. Jednakże właściciel musi wyrazić zgodę na taką „operację”.

Gdy chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, a nie mamy odpowiedniego wkładu własnego, musimy przejrzeć oferty banków by sprawdzić, czy mają one oferty, które mogą nas zainteresować. Zawsze możemy znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że rozpoczniemy budowę naszego upragnionego domu, a po zakończeniu inwestycji, mieszać tak, jak sobie wymarzyliśmy.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *