poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Kredyt hipoteczny – zalety i wady

Każdy kto chociaż trochę orientuje się w cenach nieruchomości, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ich ceny są dla przeciętnego Kowalskiego niezwykle wysokie. W związku z tym, niezmiernie trudno jest nam uskładać wystarczającą ilość środków finansowych, aby takową nieruchomość kupić, czy też wybudować. Na to mogą pozwolić sobie tylko nieliczni i to najczęściej po wielu latach oszczędzania. Zdecydowana większość z nas, aby kupić mieszkanie, czy też wybudować dom, musi skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania, jakim najczęściej jest kredyt. Banki mają dla osób poszukujących pieniędzy na nieruchomość specjalny produkt, jakim jest kredyt hipoteczny. To właśnie dzięki niemu możemy uzyskać pieniądze, które pozwolą na sfinalizowanie transakcji.

Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny? Najprościej można powiedzieć, że jest to długoterminowy kredyt, przeznaczony na zakup lub budowę nieruchomości, którego zabezpieczeniem jest wpis do hipoteki. Jest to bardzo istotne, gdyż to właśnie dzięki takiemu wpisowi, banki mają bardzo dobre zabezpieczenie swojego kredytu. Kredyty hipoteczne, zaciągane są nawet na 30 lat, a suma jaką możemy pożyczyć, jest uzależniona od wartości nieruchomości i naszej zdolności kredytowej. Kredyty takowe można uzyskać praktycznie w każdym banku, chociaż każdy z nich ma swoje własne zasady przyznawania kredytów hipotecznych.

Zalety kredytu hipotecznego

Niewątpliwie największą zaletą kredytów hipotecznych, jest ich niski koszt. Pomijając kredyt z różnego rodzajami dopłatami i subwencjami, jest to najtańszy kredyt na rynku. A wszystko dlatego, że banki zabezpieczają kredyt na kredytowanej (lub innej) nieruchomości, więc ryzyko kredytowe jest w tym przypadku niewielkie. W związku z tym, banki mogą obniżyć swoje marże czy też prowizje. Kolejną zaletą kredytu hipotecznego jest to, że jego spłatę można rozłożyć na bardzo długi okres czasu. Dzięki temu, nasze raty które co miesiąc musimy do banku oddawać, nie są bardzo wysokie i możemy sobie na taki kredyt pozwolić. Kredyt hipoteczny, możemy też traktować jako długoterminowa inwestycja. Albowiem ceny nieruchomości w dłuższym okresie czasu zawsze wzrastają, więc pomimo konieczności spłacania odsetek i tak możemy na nieruchomości zarobić. Do zalet kredytów hipotecznych, musimy też zaliczyć fakt, że dzięki niemu szybko możemy uzyskać środki na zakup nieruchomości, natomiast w przypadku samodzielnego „ciułania” pieniędzy, okres ten bardzo by się wydłużył.

Wady kredytu hipotecznego

Oprócz zalet, kredyt hipoteczny ma też swoje wady. Na początku, możemy powiedzieć o dosyć skomplikowanych procedurach, jakie są przez banki tworzone. Jednakże musimy zrozumieć, że w grę wchodzą tu bardzo duże kwoty, więc bank musi wszystko dokładnie sprawdzić. Zaciągając taki kredyt, na bardzo długi okres czasu uzależniamy się od banku, chociaż teoretycznie możemy kredyt spłacić wcześniej. Niektórzy do wad mogą też zaliczyć konieczność posiadania wkładu własnego, chociaż część osób wcale nie uważa, że jest to wada.

Bardzo trudno jest kupić własną nieruchomość, bez kredytu hipotecznego. Dlatego ich ilość w naszym kraju systematycznie wzrasta. Gdy będziemy zastanawiać się, czy warto zaciągnąć kredyt hipoteczny, przeanalizujmy jego wady i zalety i zdecydujmy, czy warto z tego produktu bankowego skorzystać.

3 Comments

  • Mam

    Ja tam widzę w kredycie hipotecznym tylko zalety. Jest tani, w miarę łątwo go dostać łącząc dochody z innymi osobami, a gdy go rozłożymy na długi okres czasu, to wcale nie musimy wiele miesięcznie płacić. Jedyne co mi się nie podoba w tym kredycie, to to, że trzeba mieć sporo pieniędzy na wkłąd własny. Na pewno nie jest to dla każdego nalepsze rozwiązanie i to powinno się zmienić.
    A poza tym, ciężko jest kupić mieszkanie bez kredytu, więc nawet nie ma o czm mówić.

  • Poko

    Ciężko jest dzisiaj kupić nieruchomość bez kredytu. Dlatego ja się ciesze, że w każdym banku taki kredyt jest, bo mamy przynajniej w czym wybierać.

  • Czy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania ma sens? Oczywiście, że ma. Jeżeli nie chcemy całe życie wynajmować mieszkania i mieć coś swojego. Chyba, że mamy wystarczająco dużo gotówki – wtedy kupowałbym za gotówkę. Niestety, Polacy zarabiają za mało żeby stać było ich na mieszkania za gotówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *