czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna – czy to te same produkty bankowe?

Oferta kredytowa banków, jest niezmiernie rozbudowana. Zwłaszcza jeśli chodzi o produkty oszczędnościowo – inwestycyjne. Ale nie gorzej wygląda sprawa, jeśli spojrzymy na produkty kredytowe. Tutaj także oferta instytucji bankowych jest bardzo rozwinięta i co ważne, stale jest powiększana.

Co ciekawe, nie wszyscy do końca rozróżniają poszczególne produkty, z których możemy korzystać. Doskonałym przykładem może tu być kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna. Dla wielu ludzi, oba te określenia oznaczają to samo, a przecież rzeczywistość, jest zupełnie inna. Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna, to zupełnie inny produkt, chociaż w obydwu przypadkach, mamy kilka cech wspólnych. Ale po kolei.

Kredyt hipoteczny, to kredyt przeznaczony na konkretny cel. Może nim być kupno mieszkania, budowa domu, remont garażu, czy zakup działki. Pożyczone od banku pieniądze, możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na cel, jaki określiliśmy we wniosku kredytowym i musi on być związany z nieruchomością.

Natomiast jeśli chodzi o pożyczkę hipoteczną, to pożyczone pieniądze, możemy przeznaczyć na dowolny cel. Może to być kupno samochodu, rejs dookoła świata, kupno drogiej biżuterii itp. Co więcej, składając wniosek o pożyczkę, nie musimy informować banku, na co pieniądze zostaną przeznaczone. W przypadku kredytu hipotecznego, musimy „rozliczyć” się z bankiem i potwierdzić, że pożyczone pieniądze zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. W związku z tym musimy przynieść do banku faktury na materiały budowlane, czy umowę z deweloperem. Natomiast w przypadku pożyczki hipotecznej, takowej konieczności nie ma.

Tym co łączy obydwa produkty, jest sposób zabezpieczenia należności. Za każdym razem jest to hipoteka. Dla banków, jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń, w związku z tym mogą sobie one pozwolić na obniżenie ich oprocentowania. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, hipoteka na nieruchomości, wiąże się z pewnymi kosztami. Ponadto cały czas trwania umowy kredytowej, musimy mieć polisę ubezpieczeniową z cesją na bank. Zazwyczaj konieczna jest także wycena nieruchomości, więc mamy tu kolejny wydatek. W związku z tym o kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną najlepiej ubiegać się wtedy, gdy interesuje nas duża kwota pieniędzy. W przeciwnym wypadku, koszty około kredytowe sprawiają, że wcale nie są to tanie produkty.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *