sobota, 25 styczniaTwój portal finansowy!
Shadow

Kredyt hipoteczny – co składa się na jego koszt

Większość osób, która chce kupić lub wybudować nieruchomość, musi skorzystać z kredytu hipotecznego. Po prostu koszty związane z kupnem mieszkania czy też budową domu są na tyle wysokie, że nie mamy możliwości, aby fizycznie odłożyć wystarczającą ilość gotówki, aby taką inwestycję sfinansować bez pomocy banku. Doskonale zdajemy też sobie sprawę z tego, że kredyt hipoteczny to dosyć wysokie koszty, pomimo tego, że oprocentowanie tych kredytów należy do najniższych na rynku. Jednakże musimy pamiętać, że zadłużenie tego rodzaju spłacamy bardzo długo, więc bank przez długi okres czasu nalicza nam odsetki. Nie możemy też zapominać, że zaciągając kredyt hipoteczny musimy ponosić też i inne koszty z nim związane. Poniżej podamy z jakimi kosztami możemy się spotkać, zaciągając kredyt hipoteczny, aby każdy kto zastanawia się nad takim kredytem wiedział, na co musi być przygotowany.

Oprocentowanie – oprocentowanie kredytu to po prostu „opłata” dla banku, za to że pożyczy nam pieniądze. Jest to zdecydowanie najwyższy koszt związany z kredytem hipotecznym. Wynika to z faktu, że kredyt spłacamy nawet przez 30 lat więc bank nalicza nam odsetki przez bardzo długi okres czasu. Nie możemy też zapomnieć o tym, że w grę wchodzą tu bardzo wysokie kwoty i od tej wysokie kwoty są naliczane odsetki. Musimy pamiętać, że oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zmienne i może się w ciągu spłacania zadłużenie wielokrotnie zmieniać.

Prowizje – są to opłaty które bank pobiera za różnego rodzaju czynności związane z kredytem. W praktyce spotykamy prowizję za rozpatrzenie wniosku, prowizję za udzielenie kredytu, prowizję za wcześniejszą spłatę zadłużenia, prowizję za przygotowanie aneksu do umowy itp. Nie każdy bank stosuje wszystkie prowizje, można także negocjować ich wysokość.

Wycena nieruchomości – kredyt hipoteczny należy do jednych z najtańszych na rynku min przez to, że jego zabezpieczenie jest wpis do hipoteki. Jednakże przed dokonaniem takiego wpisu, bank będzie chciał wiedzieć, ile jest warta nieruchomość, która będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Czasami banki proponują nam własnych rzeczoznawców, czasami możemy sami szukać osób które mogą dokonywać wyceny. Jednakże musimy pamiętać, że taka wycena kosztuje i należy ją traktować jako koszt związany z kredytem.

Opłata notarialna – umowa związana z kupnem nieruchomości, musi być potwierdzona notarialnie. Oznacza to, ze musi być podpisana w obecności notariusza. Oczywiście notariusz nie potwierdzi umowy bez uzyskania z tego tytułu dochodu, więc ten koszt musimy wziąć pod uwagę planując kupno nieruchomości na kredyt.

Koszty ustanowienia hipoteki – aby uruchomić kredyt, bank będzie wymagał od nas dokonania odpowiedniego wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, która jest zabezpieczeniem długu. W związku z tym, musimy się przygotować na opłatę za taki wpis.

Ubezpieczenie nieruchomości – jednym z zabezpieczeń kredytu hipotecznego jest cesja polisy ubezpieczeniowej. W związku z tym, musimy opłacać polisę na daną nieruchomość przez cały okres spłaty zadłużenia. Czasami banki sami wskazują nam towarzystwo ubezpieczeniowe, w której będziemy ubezpieczać nieruchomość, a czasem możemy sami dokonać wyboru.

Jak widać, nie podczas szukania najtańszego kredytu powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jego oprocentowanie, ale także na inne opłaty, jakie związane są z kredytami hipotecznymi. Kosztów tych jest sporo, musimy się więc przygotować na spore wydatki z nim związane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *