wtorek, 18 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Kiedy warto skorzystać z pożyczki hipotecznej

Zdecydowana większość klientów bankowych to kredytobiorcy, pożyczający do 10 000 zł. Zazwyczaj korzystają oni z pożyczki gotówkowej, której procedura nie jest zbyt skomplikowana, nie jest kosztowna, a wszelkie formalności odbywają się stosunkowo szybko. Jednakże w momencie gdy chcemy pożyczyć większą kwotę i rozłożyć spłatę na dłuższy okres czasu, sprawa zaczyna się nieco komplikować. Po pierwsze banki zaczną od nas wymagać zabezpieczenia pożyczki. Mówimy tu o np. poręczycielu. Dla wnioskodawcy nieco wysoki może okazać się także koszt takich pożyczek. Przy niskich kwotach, odsetki jakie zapłacimy do banku nie będą aż takie duże. Jednakże gdy pożyczamy np 200 000 zł, ich kwota może nas nieco zaskoczyć. W takim przypadku może więc warto skorzystać z innej opcji, jaką dają nam banki. Mowa tu o pożyczkach hipotecznych. 

Wiele osób myli pożyczkę hipoteczną z kredytem hipotecznym. A są to dwa różne produkty. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, musi on być wykorzystany tylko i wyłącznie na cel związany z nieruchomością, która jest jego zabezpieczeniem. Natomiast w przypadku pożyczki, pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. To co łączy oba produkty to zabezpieczenie. Jest nim wpis do hipoteki. Z tym że w przypadku pożyczki hipotecznej, wnioskodawca nie musi być właścicielem nieruchomości. Oczywiście jej właściciel musi wyrazić zgodę na ustanowienie hipoteki. 

Kiedy warto skorzystać z pożyczki hipotecznej? Jej wielką zaletą jest to, że ma ona o wiele niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy. Wynika to z mniejszego ryzyka kredytowego, jaki ponosi bank. Zabezpieczenie hipoteczne jest jednym z najlepszych z punktu widzenia banku, więc może on sobie pozwolić na nieco niższą marżę kredytową. Spłatę takiej pożyczki można też rozłożyć na więcej lat, w związku z czym nasze miesięczne obciążenia nie będą aż tak wysokie. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że z pożyczką hipoteczną wiążą się też dodatkowe koszty. Mówimy tu o kosztach związanych z ustanowieniem hipoteki. Ponadto, nieruchomość która jest zabezpieczeniem pożyczki będzie musiała być ubezpieczona przez cały okres kredytowania. Są to więc kolejne koszty. W związku z tym, zanim zdecydujemy się na pożyczkę hipoteczną, musimy wszystko dokładnie przeanalizować i przeliczyć. Jeśli okaże się, że koszty odsetek od pożyczki gotówkowej będa wyższe, niż suma wszystkich kosztów związanych z pożyczką hipoteczną – wtedy warto skorzystać z tego drugiego produktu. Jeśli okaże się że pożyczka gotówkowa jest tańsza – nie ma sensu angażować się w pożyczkę hipoteczną. W obliczeniu wszystkich kosztów pomocne mogą okazać się kalkulatory kredytowe, których w sieci internetowej mamy bardzo dużo. Po krótkiej analizie będziemy więc mogli sprawdzić, czy pożyczka hipoteczna będzie dla nas bardziej opłacalna.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *