poniedziałek, 3 październikaTwój portal finansowy!
Dołącz do eToro za darmo

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego
Kredyty hipoteczne

Posiadanie własnego domu lub mieszkania, to marzenie praktycznie każdego z nas. Niestety koszty jakie musimy ponieść kupując lub budując nieruchomość są tak duże, że mało kto może sobie pozwolić na taki jednorazowy wydatek. Dlatego też niejako jesteśmy “zmuszeni” do skorzystania z kredytu hipotecznego, czyli pożyczenia pieniędzy w banku na zakup nieruchomości. Kredyty tego rodzaju znajdują się praktycznie w ofercie każdego banku. Są one stosunkowo nisko oprocentowane, w związku z tym jest spora grupa ludzi, która z nich korzysta. Jednakże dostać taki kredyt wcale nie jest łatwo. W grę wchodzą tu bowiem stosunkowo duże kwoty, więc banki muszą klientów dobrze sprawdzić, zanim zdecydują się na podpisanie umowy. W związku z tym, zanim zaciągniemy taki kredyt, musimy się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Jak? Postaramy się to wyjaśnić. 

Zazwyczaj od momentu podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego do podpisania umowy kredytowej mija od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej, by nie mieć problemów z pożyczeniem pieniędzy. Przede wszystkim musimy zadbać o tzw “wkład własny”. Dzisiaj żaden bank nie pożyczy nam kwoty, która pozwoli nam w całości na zakup lub budowę nieruchomości. Zazwyczaj na wkład własny potrzebujemy 20% wartości nieruchomości, więc może to być spora kwota. W niektórych przypadkach wystarczy 10%, ale wtedy musimy liczyć się z większymi kosztami, wynikającymi z ubezpieczenia wkładu własnego. Na pewno uzbieranie takiej kwoty może trochę potrwać, więc warto o tym pomyśleć jak najwcześniej. 

Kolejnym ważnym elementem do którego musimy przygotować się zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny, jest postaranie się o jak najlepszą zdolność kredytową. Chodzi tu min o nasze dochody jak i koszty. A więc zróbmy wszystko, aby strona dochodowa naszego domowego budżetu wyglądała jak najlepiej. Może poszukajmy dodatkowej pracy, może weźmy nadgodziny – wszystko po to, aby mieć jak największe miesięczne przychody. Ale nie zapominajmy też o stronie kosztów. Sprawdźmy czy w naszym portfelu nie ma jakichś kart kredytowych z których nie korzystamy. Nawet jeśli nie ma na nich zadłużenia – banki wezmą je pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. To samo dotyczy limitów i debetów na naszym koncie. Ogólne mówiąc wszelkie zbędne wydatki powinny z naszych kosztów zniknąć, by uzyskać jak najlepszą zdolność kredytową. 

Niezmiernie ważna dla każdego banku jest historia kredytowa, którą budujemy zaciągając pożyczki i kredyty. Im jest ona lepsza, tym lepiej dla nas. Co ciekawe, banki “nie lubią” klientów, którzy nie mają wcale historii kredytowej, gdyż nigdy nie zaciągali pożyczek i kredytów. Dlatego jeśli zamierzamy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, powinniśmy ją sobie stworzyć. W tym przypadku, najlepiej kupić coś na raty (zwykle są to pożyczki bez oprocentowania) i terminowo spłacić cały dług. Bank zobaczy, że jesteśmy dobrymi klientami i będzie miał o nas dobra opinię. 

Odpowiednie przygotowanie do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny może sprawić, że dostaniemy go szybko, bez problemu i na dobrych warunkach. Dlatego zanim złożymy do banku wniosek, odpowiednio się do tego przygotujmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *