Posiadanie własnego domu lub mieszkania, to marzenie praktycznie każdego z nas. Niestety koszty jakie musimy ponieść kupując lub budując nieruchomość są tak duże, że mało kto może sobie pozwolić na taki jednorazowy wydatek. Dlatego też niejako jesteśmy “zmuszeni” do skorzystania z kredytu hipotecznego, czyli pożyczenia pieniędzy w banku na zakup nieruchomości. Kredyty tego rodzaju znajdują się praktycznie w ofercie każdego banku. Są one stosunkowo nisko oprocentowane, w związku z tym jest spora grupa ludzi, która z nich korzysta. Jednakże dostać taki kredyt wcale nie jest łatwo. W grę wchodzą tu bowiem stosunkowo duże kwoty, więc banki muszą klientów dobrze sprawdzić, zanim zdecydują się na podpisanie umowy. W związku z tym, zanim zaciągniemy taki kredyt, musimy się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Jak? Postaramy się to wyjaśnić.
Zazwyczaj od momentu podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego do podpisania umowy kredytowej mija od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej, by nie mieć problemów z pożyczeniem pieniędzy. Przede wszystkim musimy zadbać o tzw “wkład własny”. Dzisiaj żaden bank nie pożyczy nam kwoty, która pozwoli nam w całości na zakup lub budowę nieruchomości. Zazwyczaj na wkład własny potrzebujemy 20% wartości nieruchomości, więc może to być spora kwota. W niektórych przypadkach wystarczy 10%, ale wtedy musimy liczyć się z większymi kosztami, wynikającymi z ubezpieczenia wkładu własnego. Na pewno uzbieranie takiej kwoty może trochę potrwać, więc warto o tym pomyśleć jak najwcześniej.
Kolejnym ważnym elementem do którego musimy przygotować się zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny, jest postaranie się o jak najlepszą zdolność kredytową. Chodzi tu min o nasze dochody jak i koszty. A więc zróbmy wszystko, aby strona dochodowa naszego domowego budżetu wyglądała jak najlepiej. Może poszukajmy dodatkowej pracy, może weźmy nadgodziny – wszystko po to, aby mieć jak największe miesięczne przychody. Ale nie zapominajmy też o stronie kosztów. Sprawdźmy czy w naszym portfelu nie ma jakichś kart kredytowych z których nie korzystamy. Nawet jeśli nie ma na nich zadłużenia – banki wezmą je pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. To samo dotyczy limitów i debetów na naszym koncie. Ogólne mówiąc wszelkie zbędne wydatki powinny z naszych kosztów zniknąć, by uzyskać jak najlepszą zdolność kredytową.
Niezmiernie ważna dla każdego banku jest historia kredytowa, którą budujemy zaciągając pożyczki i kredyty. Im jest ona lepsza, tym lepiej dla nas. Co ciekawe, banki “nie lubią” klientów, którzy nie mają wcale historii kredytowej, gdyż nigdy nie zaciągali pożyczek i kredytów. Dlatego jeśli zamierzamy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, powinniśmy ją sobie stworzyć. W tym przypadku, najlepiej kupić coś na raty (zwykle są to pożyczki bez oprocentowania) i terminowo spłacić cały dług. Bank zobaczy, że jesteśmy dobrymi klientami i będzie miał o nas dobra opinię.
Odpowiednie przygotowanie do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny może sprawić, że dostaniemy go szybko, bez problemu i na dobrych warunkach. Dlatego zanim złożymy do banku wniosek, odpowiednio się do tego przygotujmy.