wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy warto spłacić wcześniej kredyt hipoteczny

Bardzo trudno stać się właścicielem nieruchomości bez korzystania z kredytu hipotecznego. Na taki „luksus” może pozwolić sobie tylko niewielka część naszego społeczeństwa. Pozostałym pozostaje skorzystanie z ofert bankowych związanych z kredytowaniem nieruchomości. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe i chociaż oprocentowanie takiego kredytu należy do najniższych na rynku, to jednak łączne koszty takiego kredytu są bardzo wysokie. Dlatego też duża część kredytobiorców stara się robić wszystko, aby spłacić kredyt hipoteczny szybciej. Zastanówmy się czy warto to robić.

Zazwyczaj w momencie składania wniosku o kredyt hipoteczny jego spłatę staramy się rozłożyć na jak największą ilość rat. Dzięki temu miesięcznie oddajemy do banku kwotę, która nie rujnuje naszego domowego budżetu. Jednakże wraz z upływem lat, nasze dochody mogą rosnąć, a więc mamy do dyspozycji więcej pieniędzy. I  w takim momencie cześć osób spłacających kredyt hipoteczny decyduje się na nadpłatę kredytu lub na jego całkowitą spłatę. Taka opcja ma wiele zalet. Przede wszystkim wspomniane już koszty. Im szybciej spłacimy kredyt, tym mniej odsetek naliczy nam bank. Jest tym bardziej opłacalne, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, bank może naliczyć prowizję za wcześniejszą spłatę tylko w ciągu trzech pierwszych lat od podpisania umowy kredytowej.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego ma jeszcze i inne zalety. Przede wszystkim podnosi się nasza zdolność kredytowa. A więc będziemy mieli większą szansę na skorzystanie z innego kredytu. Dużą rolę dla wielu osób może także odgrywać fakt, że spłaciliśmy nasze zobowiązanie. Komfort psychiczny dla wielu osób może mieć tu niebagatelne znaczenie. Musimy tez wiedzieć, że „czysta hipoteka” może służyć jako zabezpieczenie innego kredytu o który możemy się ubiegać.

Ale zanim spłacimy lub nadpłacimy nasz kredyt hipoteczny musimy wszystko dokładnie przemyśleć. Jeśli mamy nadwyżkę finansową możemy ją lepiej wykorzystać w inny sposób. Zwłaszcza jeśli mamy jakieś inne zobowiązania. Jak już wspominaliśmy, oprocentowanie kredytów hipotecznych należy do najtańszych na rynku, więc może warto wcześniej spłacić inne zobowiązania (kredyt gotówkowy, należności do ZUS czy US itd.). Może warto też zainwestować nasze pieniądze w inny sposób, który przyniesie nam większe zyski. Jeśli będą one większe niż płacone do banku odsetki, wtedy będzie nam się taka inwestycja opłacać.

Kredyty hipoteczne coraz częściej są spłacane wcześniej. Możemy dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy, dzięki mniejszej kwocie naliczonych odsetek. Pamiętajmy jednak, by dobrze przemyśleć taką spłatę lub nadpłatę, gdyż czasami bardziej opłacalne mogą się okazać inne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *