środa, 22 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy warto spłacać przed czasem kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób ogromne wyzwanie. Musimy go spłacać często kilkanaście lat i stanowi on dla domowego budżetu spore obciążenie. W związku z tym, zdecydowana większość z nas, gdy oczywiście ma taką okazję, chce spłacić to zobowiązanie jak najwcześniej. Ale czy możemy to zrobić? Czy będzie się nam to opłacać? Spróbujemy przeanalizować to w dalszej części tekstu.

 

Jak spłacić wcześniej kredyt hipoteczny

 

Wszyscy ci, którzy chcą wcześniej “pozbyć się” kredytu hipotecznego, mogą to robić na dwa sposoby. Po pierwsze mogą spłacać każdego miesiąca lub od czasu do czasu więcej, niż wynika to z harmonogramu spłat. Dzięki temu, wcześniej skończymy spłacać nasz dług. Po drugie, możemy spłacić całe zadłużenie w całości. Zazwyczaj robią to osoby, które dostały jakiś “zastrzyk” gotówki w postaci spadku, darowizny itp. Jak łatwo się domyśleć, wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego, oprócz “spokoju ducha”, pozwala też zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nie musimy bowiem spłacać odsetek w wysokości, jaką widzimy w harmonogramie spłat. Jednak z wcześniejszą spłatą takiego kredytu, może wiązać się pewien “haczyk”.

Otóż banki mogą w takim przypadku pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę. Dotyczy to zwłaszcza kredytów, zaciągniętych przed 22 lipca 2017 roku. Wszystkie kredyty hipoteczne zaciągnięte po tej dacie, podlegają nowym rozporządzeniom, z których wynika, że banki mogą pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu tylko gdy spłata ta następuje w ciągu pierwszych trzech lat od podpisania umowy kredytowej. Prowizja ta może wynosić maksymalnie 3% spłacanej kwoty i nie może przekroczyć kwoty odsetek które są naliczone od spłacanej kwoty w okresie roku od momentu rzeczywistej spłaty. Oczywiście nie każdy bank pobiera taką prowizję, dlatego warto zapoznać się z taką informacją w poszczególnych bankach.

 

Co zyskujemy spłacając wcześniej kredyt hipoteczny

 

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego daje nam kilka korzyści:

  • Obniżamy całkowity koszt kredytu,
  • Poprawiamy naszą zdolność kredytową,
  • Możemy zwolnić naszą hipotekę,
  • Możemy zrezygnować z pakietu innych produktów bankowych, z których często musimy skorzystać podpisując umowę kredytową.
  • Poprawiamy nasze samopoczucie, gdyż nie mamy w głowie myśli o naszym długu.

 

Jak widzimy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego ma wiele korzyści. Jednakże jak twierdzą specjaliści od finansów, nie zawsze się ona opłaca. O kosztach związanych z prowizją za wcześniejszą spłatą kredytu już pisaliśmy. Ponadto, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że kredyt hipoteczny należy do najtańszych na rynku. Wobec tego jego koszty w porównaniu z innymi kredytami są o wiele niższe. Dlatego często mówi się, że gdy mamy jakieś nadwyżki finansowe, to lepiej gromadzić je na “czarną godzinę”, a nie przeznaczać na spłatę kredytu hipotecznego. Albowiem gdybyśmy nagle potrzebowali większej gotówki, a nie mamy żadnych oszczędności, będziemy zmuszeni do starania się o kredyt gotówkowy, którego oprocentowanie jest znacznie wyższe. Dlatego zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie zastanówmy się dobrze, czy rzeczywiście nam się to opłaca, zwłaszcza gdy chcemy tylko nadpłacać kredyt, a nie dokonać jego całkowitej spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *