Wiosna to dla rolników okres intensywnej pracy. To właśnie często od tych kilku miesięcy zależy, jaki uzyska on plon, a co się z tym wiąże, jakie uzyska zyski ze swojej działalności. A zyski te są bardzo trudne do oszacowania, gdyż zależą od wielu czynników, na które rolnicy nie mają bezpośredniego wpływu. Trudno bowiem przewidzieć jaka w okresie zbiorów będzie pogoda, czy też jak kształtować się będą za kilka miesięcy ceny ich produktów. W związku z tym możemy powiedzieć, że działalność rolnicza na pewno obciążona jest sporym ryzykiem, co na pewno na wpływ na wiele sytuacji. Jedną z nich może być zaciąganie przez rolników kredytów hipotecznych. Czy mogą się oni o nie ubiegać?
Banki zawsze z wielką ostrożnością patrzą na wnioski o kredyt złożone przez rolników. Zwłaszcza, gdy chodzi o kredyty hipoteczne, gdy pożycza się duże kwoty i spłaca się je przez długi czas. Niektóre z nich, wręcz nie chcą kredytować rolników uważając, że jest to dla nich zbyt ryzykowne. Ale na szczęście sporo banków kredytuje rolników, chociaż ich wnioski są rozpatrywane z wielką ostrożnością i dokładnością.
Na początku musimy powiedzieć, że rolnikowi dosyć trudno jest udokumentować dochód. Nie może on dostarczyć do banku zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach, czy też odcinka od emerytury. Banki zażądają od niego zupełnie innych dokumentów. Może to być zaświadczenie z Urzędu Gminy, o powierzchni gospodarstwa rolnego, nakaz płatniczy podatku rolnego, faktury i rachunki z ostatnich 12 miesięcy, decyzja o przyznaniu dopłat ze środków krajowych lub Unii Europejskiej, historia rachunku bankowego, decyzja Urzędu Skarbowego o wysokości podatku itp. Banki często wymagają od rolnika oświadczenia, w którym wylicza on planowane dochody w kolejnych latach. Oczywiście są to wyliczenia teoretyczne, gdyż trudno wysokość dochodów oszacować. Gdy bank będzie miał już dokumenty pozwalające na wyliczenie zysków rolnika, musi wyliczyć jego zdolność kredytową. Tu zwykle stosuje się takie same wskaźniki, jak w przypadku pozostałych klientów. Niezmiernie ważna jest tu także historia kredytowa zgromadzona w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli rolnik jej nie posiada lub jest ona słaba, o kredycie hipotecznym może ona zapomnieć.
Dużą rolę przy kredycie hipotecznym dla rolnika będzie też odgrywało zabezpieczenie kredytu. Ponieważ dochody rolników są ryzykowne, banki mogą od nich wymagać nieco większego zabezpieczenia, niż w przypadku osób zatrudnionych na etacie. Może to więc być dodatkowo poręczyciel, lub zastaw na jakimś pojeździe rolniczym.
Jak widać rolnicy mają nieco bardziej skomplikowaną procedurę w związku z ubieganiem się o kredyt hipoteczny, jednakże jego uzyskanie jest jak najbardziej możliwe. Dlatego jeżeli prowadzisz działalność rolniczą i chcesz uzyskać taki kredyt, przeglądaj oferty banków a na pewno znajdziesz taki, który umożliwi ci zakup czy też budowę nieruchomości.