wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy emeryt może dostać kredyt gotówkowy

Dodatkowej gotówki z banku może potrzebować każdy z nas. Bez względu na wykonywany zawód czy wiek. W związku z tym może się zdarzyć, że o kredyt w banku będzie musiała ubiegać się osoba, która już zakończyła swoją aktywność zawodową i aktualnie przebywa na emeryturze. Czy może ona taki kredyt dostać? Czy banki mają w swojej ofercie kredyty dla emerytów? Postaramy się to wyjaśnić.

Osoby które są na emeryturze, dostają stałe świadczenie emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość jest różna i jest ona uzależniona od wielu czynników. Na jej wysokość wpływają lata pracy, wysokość wpłacanych składek czy też zawód który wykonujemy. Oczywiście z perspektywy banku lepszym kredytobiorcą jest osoba, która ma jak najwyższe dochody. A więc emeryci którzy mają wysokie emerytury, mają większą szanse na uzyskanie kredytu.

W trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego, banki zawsze zwracają uwagę nie tylko na wysokość dochodów (co jest oczywiście bardzo ważne), ale także na ich stabilność. Emerytura jest dochodem stałym, więc można powiedzieć, że z punktu widzenia banku, emeryt jest klientem idealnym. Jednakże banki zwracają także uwagę na inne czynniki. Jednym z nich jest wiek wnioskodawcy. I tutaj często pojawiają się problemy. Albowiem banki bardzo często mają w swoich regulaminach określoną górną granicę wieku dla kredytobiorców. Zazwyczaj jest to 75 lat i jeśli ten wiek przekroczymy, o kredycie możemy zapomnieć. Chyba że bank zgodzi się na młodszego współkredytobiorcę, który w razie problemów przejmie na swoje barki obowiązek spłaty zadłużenia. Niektóre banki wymagają od wnioskodawców, aby spłata długu zakończyła się w momencie gdy ukończą oni wspomniane 75 lat. A więc musimy w odpowiedni sposób „manewrować” okresem na jaki pożyczamy pieniądze.

Jeżeli jesteśmy na emeryturze i spełniamy wszelkie warunki niezbędne do uzyskania kredytu, banki bardzo chętnie nam go udzielą. Albowiem jak pokazują statystyki, emeryci należą do bardzo solidnych kredytobiorców, którzy z reguły terminowo spłacają swoje zaległości. Jednakże stosunkowo ciężko jest znaleźć bank, który oferuje specjalne kredyty dla emerytów. Zazwyczaj jest to oferta ogólnodostępna, z której mogą korzystać nie tylko emeryci, ale i osoby aktywne zawodowo.

Emeryci muszą ubiegać się o kredyt w podobny sposób jak każda inna osoba. Jednakże stosunkowo łatwo mogą oni udowodnić swoje dochody. Emerytura jest stałym świadczeniem, a więc wystarczy decyzja o emeryturze czy jej rewaloryzacji i dla banku będzie to dokument wystarczający. Samo rozpatrywanie wniosku nie różni się od innych klientów. Musimy mieć zdolność kredytową, dobrą historię kredytową czy odpowiednie zabezpieczenie. A po przyznaniu kredytu musimy tylko pamiętać, aby spłacać go na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *