Banki oferują nam wiele różnego rodzaju kredytów. Różnią się one pod wieloma względami, a jednym z elementów które je różnicują jest okres, na jaki są one udzielane. Dlatego też bardzo często możemy słyszeć, że banki udzielają kredytów krótkoterminowych i kredytów długoterminowych. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Postaramy się to wyjaśnić.
Kredyt krótkoterminowy to zobowiązanie jakie zaciągamy w stosunku do banku, a jego spłata powinna nastąpić w ciągu maksymalnie 12 miesięcy. Natomiast kredyt długoterminowy to zobowiązanie, które możemy spłacać dłużej niż 12 miesięcy. A więc okres spłaty jest głównym elementem który rozróżnia te dwa kredyty.
Kolejną różnicą pomiędzy tymi kredytami to wysokość sumy, jaką możemy pożyczyć. W przypadku kredytów krótkoterminowych, nie możemy mówić o dużym kredycie. A wszystko dlatego, że jeśli pożyczymy za duże, nasze miesięczne raty będą wysokie i w związku z tym, będziemy mieli ogromny problem jeśli chodzi o naszą zdolność kredytową. Natomiast w przypadku kredytów długoterminowych pożyczona suma może być o wiele wyższa. Spłata jest tu rozłożona na wiele rat, a więc dzięki temu miesięczne obciążenia nie są zbyt wysokie. W związku z tym, mamy duże szansę że nasza zdolność kredytowa nie będzie dla banku problemem.
Zaciągając kredyt krótkoterminowy z reguły nie musimy podawać celu, na jaki jest ona zaciągany. Możemy więc powiedzieć, że jest to raczej pożyczka krótkoterminowa. Natomiast gdy zaciągamy kredyt długoterminowy prawie zawsze musimy podać cel, na jaki wydamy pożyczone środki. Mamy więc kolejną różnicę pomiędzy tymi kredytami.
Do kredytów krótkoterminowych zaliczamy najczęściej kredyty gotówkowe, kredyty w rachunku czy też karty kredytowe. Natomiast do kredytów długoterminowych możemy zaliczyć min. kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy, czy kredyt inwestycyjny. Warto to też wspomnieć o chwilówkach. Chociaż nie są one udzielane przez banki, to jednak możemy powiedzieć, że są to pożyczki krótkoterminowe.
Warto też wspomnieć o zabezpieczeniach tych kredytów. Otóż w przypadku kredytów zaciąganych na maksymalny okres 12 miesięcy, zazwyczaj banki nie będą od nas wymagały szczególnych zabezpieczeń. Albowiem jak już wspominaliśmy wcześniej, w grę wchodzą tu niewysokie kwoty, więc bank może sobie pozwolić na większe ryzyko. Natomiast gdy pożyczamy większe kwoty i ich spłaty dokonujemy w dłuższym okresie czasu, banki będą od nas wymagały pewnego zabezpieczenia. Może to być np. hipoteka, zastaw itp.
A co łączy kredyt krótkoterminowy i kredyt długoterminowy? Na pewno konieczność posiadania odpowiedniego dochodu. Banki w przypadku obydwu rodzajów kredytów będą sprawdzać naszą zdolność kredytową, by zmniejszyć ryzyko kredytowe. Tak samo w przypadku rozpatrywania wniosku krótkoterminowego jak i długoterminowego banki sprawdzą naszą historię kredytową zgromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej.
Gdy potrzebujemy pożyczyć pieniądze, musimy zastanowić się czy lepszy będzie dla nas kredyt krótkoterminowy czy też kredyt długoterminowy. Musimy ocenić co będzie dla nas lepsze i podjąć świadomą decyzję, której w przyszłości nie będziemy żałować.