środa, 17 kwietniaTwój portal finansowy!
Shadow

Kredyt konsolidacyjny – wady i zalety

Kredyt konsolidacyjny, to z pewnością produkt kredytowy, z którym powinien zapoznać się każdy, kto ma dużo kredytów i zaczyna mieć problemy z ich terminową spłatą. Albowiem dzięki takiemu kredytowi, zamiast kilku miesięcznych rat, możemy spłacać jedną, co ważne dużo niższą. Jakie kredyty możemy skonsolidować? Praktycznie wszystkie. Kredyt gotówkowy, kartę kredytową, kredyt samochodowy, ratalny czy hipoteczny. Na pewno ich obsługa jest dla wielu wielkim kłopotem, więc łatwo możemy się go pozbyć.
Jak każdy produkt kredytowy, także i kredyt konsolidacyjny ma swoje zalety i wady. Zobaczmy więc, co powinno nas zachęcać do skorzystania z takiego kredytu, a co skłonić do zastanowienia, czy jest to produkt dla nas.
Zalety kredytów konsolidacyjnych

Na pewno największą zaletą kredytów konsolidacyjnych jest to, że dzięki nim z naszego domowego budżetu, każdego miesiąca musimy wydawać mniej pieniędzy. Albowiem zamiast kilku rat, spłacamy tylko jedną. Z tej zalety wynika kolejna – nasza rata jest niższa, niż te które płaciliśmy wcześniej. A wszystko dlatego, że kredyt konsolidacyjny rozłożony jest na wiele rat, więc i automatycznie ich wysokość się zmniejsza. Kolejnym plusem kredytu konsolidacyjnego jest obniżone oprocentowanie. Zwykle tego typu kredyty, są zabezpieczone hipoteką, a dla banków, jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń. W związku z tym, instytucje te mogą sobie pozwolić na zmniejszenie oprocentowania, gdyż ryzyko kredytowe jest dla nich mniejsze. Możemy do zalet dodać jeszcze większy komfort psychiczny jaki mamy wiedząc, że spokojnie damy radę nasze zadłużenie spłacać i nie obawiamy się telefonów z banku, ponaglających nas do terminowej spłaty naszych rat.
Wady kredytów konsolidacyjnych

Niestety kredyty konsolidacyjne, mają też i swoje wady. Jako pierwszą możemy podać ogólny większy koszt zadłużenia. Z czego on wynika? To bardzo proste. Ponieważ jest to kredyt długoterminowy, rozłożony na wiele rat, nasze zadłużenie maleje powoli. W związku z tym, odsetki są naliczane dłużej, co sprawia że w sumie, płacimy więcej odsetek. Kolejną wadą są wszelkie koszty, związane z uzyskaniem kredytu. Możemy do nich zaliczyć, prowizję związaną z podpisaniem umowy, koszty wyceny nieruchomości która będzie zabezpieczeniem kredytu, koszty ustanowienia zabezpieczenia itp. Ponadto, musimy sobie zdawać sprawę, że pożyczając większą sumę z banku, a w przypadku kredytów konsolidacyjnych zwykle tak właśnie jest, czekają nas spore formalności, które oczywiście trochę trwają. Będziemy musieli donieść do banku sporo dokumentów, czeka nas kilka spotkań z urzędnikami którzy w banku pracują itp.

Widzimy wyraźnie, że kredyt konsolidacyjny ma sporo zalet, ale też i sporo wad. Zresztą jak i inne produkty kredytowe. Dlatego zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o taki kredyt, zastanówmy się dobrze, przeanalizujmy wszystkie wady i zalety i dopiero na koniec podejmijmy właściwą decyzję. Możemy o pomoc poprosić doradców kredytowych, którzy na pewno chętnie odpowiedzą na nasze pytania lub po prostu udajmy się do banku i tam dowiedźmy się wszelkich szczegółów, związanych z tym kredytem.

Zobacz: Wszystko o kredytach konsolidacyjnych pod adresem gg2010.pl

4 Comments

 • Arek

  Jak ktoś ma duże raty miesięczne i nie może sobie z nimi poradzić, to na pewno nie będzie patrzył na podwyższony koszt ogólny kredytu konsolidacyjnego, tylko będzie go zaciągał. Najlepszym przykładem na to jestem ja:)
  Mieliśmy dwa kredyty gotówkowe, dwie karty kredytowe, debety na rachunkach i telewizor na raty. Coraz ciężej to wszystko było co miesiąc ogarniać. Wiec poszedłem do banku i w dwa tygodnie dostałem kredyt konsolidacyjny. Wiem że w sumie zapłacę więcej. Ale teraz miesięcznie płacę o 70% mniej niż wcześniej, a jak mamy jakieś nadwyżki finansowe, to nadpłacamy raty, dzieki czemu ogóle koszty się zmniejszają.

 • Sławek

  Ja także skorzystałem z takiego kredytu. I jestem zadowolony. Wyszła mi rata z niego o ponad 40% niższa, niż to było przed konsolidacją. Czyli jest to dużo. I co ważne, nie było tu zabezpieczenia hipoteką. Po prostu wszystko poszło jak normalny kredyt. Tylko okres czasu się wydłużył i przez to tak bardzo obniżyła się rata. Spłaciliśmy dwa zakupy na raty, jeden kredyt gotówkowy, dwa debety na koncie i jedną kartę kredytową. Teraz spłacam sobie wszystko na luzie i mam jeszcze kasę na koncie:)

 • Promi

  Ja skorzystałem z takiego kredytu. Co więcej, nie miałem własnej hipoteki, ale ponieważ mój brat zgodził się zastawić swój dom, bank nie robił mi problemów. I teraz spłacam sobie spokojnie i co najważniejsze terminowo kredyt i nie muszę liczyc kasy, czy wystarczy mi do nastepnej wypłaty na życie.

 • Leon

  ja zamiast konsolidacji wybrałem redukcję zadłużenia z programem splacamswojedlugi.pl bo konsolidacja to ostatecznie więcej do spłaty (choć powoli) a redukcja to mniej do spłaty (trochę szybciej)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *