czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Kilka sposobów by poprawić wiarygodność kredytową

Udając się do banku z wnioskiem kredytowym, mamy zawsze nadzieję, że zostanie on przyjęty, szybko rozpatrzony i decyzja kredytowa będzie dla nas pozytywna. Jak łatwo się domyśleć, nie jest tak do końca kolorowo i banki często nasze wnioski odrzucają. Wpływ na to ma kilka czynników. Jednakże najważniejszym jest wiarygodność kredytowa, dzięki której banki mogą stwierdzić, czy będziemy dobrymi klientami i czy spłacimy zadłużenie w terminach zawartych w umowie kredytowej. Wiarygodność kredytowa jest określana na podstawie kilku czynników, z których najważniejsza jest nasza zdolność kredytowa i historia kredytowa. Musimy więc zrobić wszystko, by była ona jak najlepsza, co zwiększy prawdopodobieństwo że nasz wniosek będzie miał decyzje pozytywną. Poniżej podamy kilka wskazówek, które sprawią że nasza wiarygodność kredytowa będzie lepsza i banki chętniej pożyczą nam pieniądze.

 

  1. Zamknij niewykorzystywane karty i limity kredytowe

 

 

Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że posiadając karty kredytowe i  nie korzystając z nich, obniżamy sobie naszą wiarygodność kredytową. A wszystko dlatego, że banki muszą wziąć pod uwagę fakt, że w każdej chwili możemy z nich skorzystać, co spowoduje pojawienie się dodatkowych zobowiązań kredytowych. Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o debety czy o limity w rachunku. Jeżeli więc z nich nie korzystamy, lepiej z nich zrezygnować, dzięki czemu nasza wiarygodność kredytowa znacznie się poprawi.

 

  1. Nie składajmy kilku wniosków o kredyt w krótkim czasie.

 

Gdy mamy zamiar złożyć wniosek o kredyt, nie składajmy wniosków do wielu banków. Albowiem wszystkie takie wnioski są widoczne w Bazie Informacji Kredytowej i banki mają wiedzę na ich temat. Znacznie obniża to nasz punktowy scoring i niekorzystnie wpływa na naszą wiarygodność kredytową. Dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni w którym banku dostaniemy kredyt, warto wybrać 2-3 do których złożymy wniosek i tylko do nich udać się z dokumentami.

 

  1. Unikajmy chwilówek i pożyczek bankowych

 

Jeśli zamierzamy pożyczyć w banku jakąś większą kwotę (np. Kredyt hipoteczny), powinniśmy unikać mniejszych pożyczek bankowych, nie mówiąc już o chwilówkach. Takie zobowiązania obniżają naszą zdolność kredytową, która dla banku jest niezmiernia ważna. Jeżeli już posiadamy jakieś zobowiązania, spróbujmy je spłacić, by nasza zdolność kredytowa była lepsza.

 

  1. Budujmy historię kredytową

 

Nasza historia kredytowa jest dla banków niezmiernie ważna. Instytucje te mogą ją sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie przetwarzane są wszystkie dane związane z naszymi kredytami. Co ważne, banki “nie lubią” klientów, którzy takowej historii nie posiadają. Dlatego warto ją budować. Najlepsze do tego są zakupy na raty czy też karta kredytowa z niskim limitem. Oczywiście nasze zobowiązania musimy spłacać na czas, gdyż tylko wtedy nasza historia kredytowa pomoże nam w uzyskaniu większych pożyczek i kredytów.

 

  1. Unikajmy poręczeń kredytów i pożyczek

 

Jeżeli zamierzamy w niedalekiej przyszłości ubiegać się o kredyt, starajmy się unikać poręczeń innych pożyczek. Nasze poręczenia są także widoczne w raportach BIK i są one przez banki brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Czasami trudno jest oczywiście odmówić prośbie członka rodziny cz znajomego, ale powiniśmy mu wytłumaczać jaka jest sytuacja i że powinien on sobie poszukać innego poręczyciela.

 

  1. Poszukajmy współkredytobiorcy

 

Praktycznie wszystkie banki dają nam możliwość zaciągnięcia kredytu wraz z inną osobą. I wcale nie musi to być członek naszej rodziny. Ważne, by spełniał on wymagania banku jako kredytobiorca. Musi on więc mieć odpowiednią zdolność kredytową i historię zgromadzoną w BIK.

 

  1. Dodatkowe zabezpieczenie

 

Banki o wiele łaskawszym okiem patrzą na kredytobiorców, którzy mogą zaproponować dodatkowe zabezpieczenie. Może to być jakiś depozyt, poręczenie osoby trzeciej czy hipoteka. W takich wypadkach, mamy szansę by kredyt dostać bez większych problemów, a po drugie, możemy uzyskać lepsze warunki naszego kredytu.

 

Oczywiście nie są to wszystkie sposoby na poprawę wiarygodności kredytowej. Jest ich wiele i może wspomnijmy jeszcze o potwierdzeniu ciągłości zatrudnienia, wybraniu odpowiedniego systemu spłaty długu czy wydłużeniu okresu spłaty. Pamiętajmy także, że odmowna decyzja kredytowa w jednym banku wcale nie sprawia, że nie dostaniemy kredytu w innym banku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *