czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Kiedy mamy do dyspozycji pieniądze z kredytu

Składając wniosek o kredyt, mamy nadzieję, że pieniądze jakie pożyczy nam bank, będziemy mieli do dyspozycji jak najszybciej. I nie chodzi to o wszystkie formalności związane z kredytem, tylko o możliwość korzystania z pieniędzy po pozytywnej decyzji kredytowej. Czas ten jest jednak różny i zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że część banków pozwala nam odebrać pieniądze w formie gotówki jak i przelewu na wskazane konto. Jeżeli zażyczymy sobie gotówki, to po pierwsze musimy sprawdzić, czy bank nie będzie od wypłaty pobierał prowizji, a po drugie, czy wypłatę nie musimy zgłaszać wcześniej – zwłaszcza gdy pożyczamy większe kwoty. Zazwyczaj jednak pieniądze możemy dostać „od ręki” więc jest to szybki sposób na uruchomienie kredytu. A jak wygląda sprawa w przypadku przelewu? Dużo zależy tu od banku w którym zaciągamy kredyt. Jeżeli to bank, w którym mamy rachunek, pieniądze mogą do nas trafić nawet w ciągu kilkunastu minut. Jest to po prostu przelew wewnętrzny, który jest od razu księgowany. Nieco dłużej będzie trwał przelew, gdy mamy rachunek w innym banku. W takim wypadku, bank zleca wypłatę pieniędzy jako przelew Elixir, więc dużo będzie zależało tu od momentu, kiedy przelew zostanie zlecony. Gdy po południu, wtedy pieniądze będziemy mieli do naszej dyspozycji dopiero następnego dnia. Ostatnimi czasy banki mogą wykonywać szybkie przelewy, które są prawie że natychmiast księgowane na koncie odbiorcy, ale możliwe, że będą od takich przelewów pobierane opłaty. Musimy więc dowiedzieć się, jak ta sytuacja wygląda zanim przelew będzie wykonany.

Nieco inaczej wygląda sprawa wypłaty środków w przypadku kredytu hipotecznego. Gdy podpiszemy umowę kredytową, nie dostaniemy pieniędzy do momentu, gdy zostanie ustanowione zabezpieczenie kredytu. Chodzi tu przede wszystkim o wpis do hipoteki (trwa to kilka dni) czy ustanowienie cesji polisy ubezpieczeniowej (to można załatwić w ciągu kilku godzin). Dopiero gdy bank będzie miał wszystkie zabezpieczenia, uruchomi nasze pieniądze do wypłaty. Może się jednak zdarzyć, że nie dostaniemy od razu całej sumy. Dotyczy to zwłaszcza kredytów na budowę domu. Pieniądze możemy wtedy otrzymywać w transzach, po rozliczeniu poprzedniej. Oczywiście wszystko musi to być zawarte w umowie kredytowej.

O tym czy pieniądze z kredytu dostaniemy szybko czy też nieco wolniej, decyduje kilka czynników. Rodzaj kredytu, kwota do wypłaty czy nawet pora podpisania umowy kredytowej. Dlatego zanim podpiszemy umowę kredytową dowiedźmy się, w jaki sposób pieniądze są wypłacane i po jakim czasie będziemy je mieli do dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *