czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Kiedy bank będzie wymagał od nas poręczyciela kredytu

Gdy składamy wniosek o kredyt, zawsze mamy nadzieję, że cała procedura przebiegnie sprawnie, szybko i bez zbędnych komplikacji. Niestety rzeczywistość pokazuje często coś innego i na drodze do kredytu pojawiają się niespotykane trudności. Czasami możemy je pokonać, a czasami niestety nie. Na szczęście, bank bardzo często współpracuje z nami, by te trudności pokonać. Podpowiada nam, co musimy zrobić, aby dodatkowe środki pojawiły się na naszym koncie. Takim „kołem ratunkowym” który pozwoli na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, możemy być poręczyciel. Zastanówmy się, w jakich przypadkach bank będzie od nas wymagał poręczyciela kredytu.

Kim jest poręczyciel

Poręczyciel to osoba, która zobowiązuje się do spłaty zadłużenia, jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał swojego długu. Osoba która ma zostać poręczycielem, musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze, musi się na takie poręczenie zgodzić. Na pewno jest to pewien dylemat, gdyż w razie konieczności musi on spłacać nie swoje długi. Dlatego nie każdy decyduje się na poręczenie kredytu. Po drugie, musi on mieć odpowiednie dochody, aby zostać zaakceptowany przez bank. Instytucja ta będzie wyliczać dla niego zdolność kredytową w identyczny sposób, jak w przypadku wnioskodawcy. Po prostu bank musi być pewny, że stać go będzie na spłatę zadłużenia.

Dlaczego bank wymaga od nas poręczyciela

W momencie rozpatrywania wniosku kredytowego, bank bierze pod uwagę wiele aspektów. Sprawdza naszą zdolność kredytową, historię spłat zgromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej itp.  Jeżeli uzna, że istnieje jakieś ryzyko związane z terminową spłatą długu, kredyt zostanie nam odmówiony. Albo zostaniemy poproszeni o dodatkowe zabezpieczenie, którym najczęściej jest właśnie poręczyciel. Bank po prostu chce mieć jak największą pewność, że pożyczone pieniądze do niego wrócą. A gdy jakaś osoba zobowiązuje się do spłaty długu – a to właśnie robi żyrant – pewność ta wzrasta. A więc bank będzie wymagał od nas poręczyciela w momencie, gdy uzna że pożyczenie nam pieniędzy bez dodatkowego zabezpieczenia jest ryzykowne.

Dla wielu osób kredyt z poręczycielem to spory problem. Albowiem po pierwsze nie jest wcale łatwo znaleźć kogoś, kto zdecyduje się na podpisanie umowy poręczenia. Po drugie, nie zawsze chcemy informować inne osoby, że pożyczamy pieniądze. Ale czasem po prostu nie mamy wyjścia i musimy znaleźć kogoś, kto nam na tyle ufa, że zgodzi się na poręczenie naszego długu. Dlatego i my nie odmawiajmy zawsze gdy ktoś prosi nas o poręczenie jego kredytu. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy i my z podobną prośbą będziemy się musieli do kogoś zwrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *