wtorek, 18 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak zarabiać na karcie kredytowej

Odkąd tylko w naszym kraju dostaliśmy możliwość składania wniosków o karty kredytowe, cieszą się one sporą popularnością. Dzisiaj coraz więcej osób ma w swoich portfelach „plastikowy pieniądz” i jak pokazują statystyki, liczba kart kredytowych wśród Polaków stale rośnie. Jednakże w dalszym ciągu wiele osób uważa, że jest to bardzo drogi produkt kredytowy, który może doprowadzić nasz domowy budżet do ruiny. Czy mają rację? Przecież każdy kredyt czy pożyczka zaciągana w sposób nieodpowiedzialny, może doprowadzić nas do bankructwa. Może się więc i do tego przyczynić karta kredytowa. Ale jeżeli używamy jej w sposób przemyślany, to nie dość że nie stracimy, ale będziemy mogli na niej zarobić. Jak to zrobić? Podpowiemy w tym tekście.

Jak działa karta kredytowa

Karta kredytowa jest produktem kredytowym, więc aby ją uzyskać, musimy spełnić szereg warunków. Dotyczy to zdolności kredytowej, historii kredytowej itp. Jeżeli już nasz wniosek o kartę kredytową zostanie rozpatrzony pozytywnie, dostaniemy do ręki kartę, która nie różni się praktycznie niczym od karty debetowej, która jest przyporządkowana do naszego konta. Jednakże aby korzystać z karty kredytowej nie musimy mieć konta w banku, gdyż nie korzystamy ze swoich pieniędzy. Bank przyznaje nam limit na karcie, do którego to limitu możemy się zadłużać. Korzystając z karty, możemy wybierać pieniądze z bankomatu lub też płacić nią za zakupy w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Bank co miesiąc przysyła nam wyciąg z przeprowadzonych transakcji i mówi nam, jaką minimalną kwotę musimy spłacić. Oczywiście możemy spłacić więcej, co sprawi, że ponownie z karty będziemy mogli korzystać, gdyż część naszego limitu zostanie „odblokowana”.

Zarabiaj na okresie bezodsetkowym

Pierwszym sposobem dzięki której możemy zarabiać na karcie jest tzw. „okres bezodsetkowy”. Oferuje go chyba każdy bank, chociaż nie jest ona tak samo długi w każdym przypadku. Zazwyczaj wynosi on od 52 do 57 dni, chociaż cyfry te mogą się zmieniać. Co to okres bezodsetkowy? To czas dany nam od banku, w czasie którego nie są naliczane odsetki od pieniędzy, które pożyczyliśmy od banku. Ale aby tych odsetek nie płacić, musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim nasza karta używana musi być do transakcji bezgotówkowych. Czyli możemy nią płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Drugim warunkiem jest spłata całego zadłużenia w czasie trwania okresu bezodsetkowego. Jak więc możemy zarabiać na okresie bezodsetkowym? Możemy trzymać na koncie oszczędnościowym lub lokacie nasze pieniądze, a za zakupy płacić pieniędzmi „pożyczonymi” z banku. Jak wiadomo lokaty czy konto oszczędnościowe są oprocentowane i przynoszą nam jakiś zysk. I ten zysk jest właśnie naszym zarobkiem na karcie.

Karty z cashbackiem

Coraz więcej banków daje nam możliwość składania wniosków o karty kredytowe z cashbackiem. Dzięki temu, możemy uzyskiwać częściowe zwroty pieniędzy za nasze zakupy. Czasami są to zwroty za wszystkie zakupy, czasem tylko za dany asortyment (paliwo, lekarstwa). Pieniądze te są zwykle naliczane raz na miesiąc i dopisywane są do naszego rachunku. Inną możliwością jest zbieranie punktów za dokonane za pomocą karty zakupy. Następnie możemy je wymieniać na nagrody rzeczowe, bilety lotnicze itp.

Jak nie tracić na karcie kredytowej

Musimy jednak pamiętać, że aby zarabiać na karcie musimy odpowiednią ją używać. Przede wszystkim musimy pamiętać, że „kredytówka” jest zazwyczaj bardzo wysoko oprocentowana. W związku z tym, jeżeli będziemy za jej pomocą wybierać pieniądze z bankomatu, czy też nie będziemy w odpowiedni sposób korzystać z okresu bezodsetkowego, możemy płacić wysokie odsetki za jej używanie. Bardzo ważne jest też, aby z karty aktywnie korzystać. Jeżeli nie będziemy tego robić, bank może naliczać nam opłaty za posiadanie „plastiku”. Podobnie będzie wyglądać sprawa, gdy z karty kredytowej będziemy wykonywać przelewy. Zazwyczaj będzie się z nimi wiązała kilkuprocentowa opłata plus wysokie odsetki.

Korzystając z karty kredytowej w sposób „rozsądny”, możemy na niej sporo skorzystać. W związku z tym, nie obawiajmy się składać o nią wniosek i używajmy jej, by na niej zarabiać.

2 Comments

  • kukis

    Ja dosyć aktywnie korzystam z karty i zawsze dzieki temu coś się zaoszczędzi. I oczywiście nie muszę płacić żadnych opłat za kartę.

  • Borys

    Ja też korzystam z cashbacku. Może nie są to jakieś ogromne kwoty, ale zawsze coś można dzięki temu zaoszczędzić. W przeciągu roku uzbiera się kilkaset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *