czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak spłacić w ratach kartę kredytową

Karta kredytowa, jeszcze kilkanaście lat temu nieco ekskluzywna, dzisiaj jest niezmiernie popularnym produktem bankowym. Dla jednych jest ona zabezpieczeniem i takie osoby używają jej tylko w nagłych potrzebach, a inni płacą nią za zakupy niemalże każdego dnia. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że płacąc kartą kredytową w sklepach, czy też wypłacając za jej pośrednictwem gotówkę w bankomacie, pożyczamy pieniądze z banku, a wiadomo że co pożyczymy, musimy w przyszłości oddać. I to zazwyczaj z odsetkami, które w przypadku kart kredytowych, są dosyć wysokie. Chyba że „sprytnie” z karty korzystamy i spłacamy całe zadłużenie zaraz gdy bank przyśle nam rozliczenie transakcji, to wtedy nie musimy do banku oddawać nic więcej (chyba że wybieramy gotówkę w bankomacie). Jednakże nie zawsze możemy tak rozliczać się z bankiem. Bardzo często, zadłużamy się na karcie do maksymalnego limitu i spłacamy co miesiąc tylko odsetki, i minimalną kwotę którą wymaga od nas bank. Jak już wspominaliśmy, kosztuje nas to nieco pieniędzy, gdyż oprocentowanie kart kredytowych, jest jednym z najwyższych na rynku. Ponadto, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że karta kredytowa nie jest nam przyznana na wieku wieków i w terminie jaki mamy zapisany w umowie, wszystkie pieniądze będziemy musieli oddać. Dla wielu osób jest to niezmiernie trudne, gdyż ciężko im odłożyć całą kwotę jaką z banku pożyczyliśmy. Dlatego też, najczęściej udają się oni do banku i starają się odnowić umowę i przesunąć termin spłaty o kolejny rok czy dwa. Jak łatwo się domyśleć, jest to rozwiązanie dosyć drogie, gdyż bank za takie odnowienie może pobierać prowizję, a ponadto w dalszym ciągu zostajemy z pożyczką, która jest droga.

Jednakże jest wyjście z takiej sytuacji. Albowiem spora część banków, daje nam możliwość spłaty zadłużenia w ratach. Jak to wygląda w praktyce? Otóż załóżmy, że mamy zadłużenie na karcie kredytowej w wysokości 6 000 zł. Zbliża się nam termin w którym całe dług powinien być spłacony, ale my wiemy, że nie będziemy mieli wystarczająco dużo środków, aby pieniądze oddać. Możemy się więc udać do banku w którym mamy wyrobioną kartę lub też zadzwonić na jego infolinię i poprosić o rozłożenie długu z karty kredytowej na raty. W zdecydowanej większości banków otrzymamy odpowiedź pozytywną. Spłatę zwykle można rozłożyć nawet na 24 miesiące, więc nasze 6 000 zł będziemy spłacać w ratach po 250 zł plus odsetki. Oczywiście warto przed dokonaniem takiej transakcji zapytać bank, czy nie będzie on z tego tytułu pobierał prowizji czy też naliczał innych dodatkowych kosztów. Może się bowiem okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu gotówkowego, z którego spłacimy zadłużenie na karcie. Zwykle jednak rozłożenie długu z karty na raty jest dla nas opłacalne.

Gdy będziemy szukać banku, w którym wyrobimy sobie kartę kredytową, warto spytać o możliwość rozłożenia długu z niej na raty. Może się to bowiem okazać dla nas niezwykle dobrym rozwiązaniem, które w przyszłości uratuje nasz domowy budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *