wtorek, 16 kwietniaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak karta kredytowa buduje naszą historię kredytową

Z całą pewnością każdy, kto chociaż raz ubiegał się o kredyt w banku doskonale wie, że banki dokładnie prześwietlają historię kredytową swoich klientów. A wszystko to dzięki danym gromadzonym i przetwarzanym przez Biuro Informacji Kredytowej, które już od kilkunastu lat, pomaga bankom i SKOK-om w lepszej ocenie swoich klientów. To właśnie z inicjatywy banków zostało powołane Biuro Informacji Kredytowej, a wszystko po to, aby minimalizować ryzyko związane z udzielaniem kredytów. Dzięki danym znajdującym się w tej instytucji, banki mogą bardzo szybko sprawdzić czy ich klient ma obecnie kredyty, w jakiej wysokości płaci raty, czy są one płacone w terminie itp. Ponadto może sprawdzić, czy miał on zadłużenie w przeszłości, a jeżeli tak, to w jaki sposób je spłacał. Można się domyśleć, że jeżeli bank stwierdzi, że klient który składa u nich wniosek nie spłacał długów w terminie, będzie miał spore problemy z uzyskaniem kolejnego kredytu. Albowiem bank może stwierdzić, że i z nowym kredytem mogą być kłopoty, więc może stwierdzić, że ryzyko jest tu zbyt wysokie.

Co ciekawe, banki także mają spory „problem” z osobami, które po raz pierwszy chcą złożyć wniosek o kredyt. A wszystko dlatego, że ich historia kredytowa nie istnieje i banki nie mogą stwierdzić, czy dany klient będzie dobrze spłacał swoje zobowiązania czy też nie. W związku z tym, każdy kto zamierza w bliskiej czy też dalszej przyszłości składać wniosek o kredyt w banku lub SKOK-u, powinien zrobić wszystko, aby po pierwsze jakąś historię kredytową posiadać, a po drugie, by była ona jak najlepsza. Doskonałym na to sposobem, może okazać się karta kredytowa. Dzięki jej umiejętnemu stosowaniu, możemy sobie wyrobić dobrą historię kredytową, dzięki czemu nie będziemy mieli kłopotów z uzyskaniem kredytu w banku.

Na samym początku, możemy złożyć w banku wniosek o kartę kredytową z jakimś niskim limitem. Banki zazwyczaj takie wnioski rozpatrują pozytywnie, więc za kilka dni po złożeniu wniosku, a naszym portfelu powinien pojawić się nowy ”plastik”. Nie musimy się opłat za kartę, jeżeli dokonamy w każdym miesiącu kilka transakcji. Nie mamy się też co obawiać, że oprocentowanie na kartach kredytowych jest wysokie. Co więcej, jeżeli będziemy w odpowiedni sposób z karty korzystać, będziemy mogli uzyskać darmowy kredyt, a nawet na karcie zarabiać. Przede wszystkim musimy pamiętać, by za pomocą karty dokonywać tylko transakcji bezgotówkowych. Płaćmy więc kartą kredytową tylko za zakupy w sklepach lub przez Internet. Co więcej, gdy tylko dostaniemy wyciąg z przeprowadzonymi transakcjami od razu dokonajmy spłaty całego zadłużenia. Jeżeli to zrobimy, nie będziemy musieli nic za dokonane transakcje i pożyczone pieniądze nic płacić. A wszystko dlatego, że banki do kart „dołączają” tzw. okres bezodsetkowy (zwykle od 50 do 56 dni) i jeżeli w tym okresie dokonamy spłaty długu, nic za niego nie musimy płacić. A jak na karcie kredytowej zarabiać? Bardzo często do kart „dołączone” są różnego rodzaju programy lojalnościowe, dzięki którym możemy w danych sklepach kupować taniej, możemy otrzymywać częściowy zwrot za zakupy itp. Pozwoli to zaoszczędzić w ciągu roku całkiem niezłą sumkę.

Jednakże jeżeli chcemy zbudować sobie historię kredytową, najważniejszy dla nas powinien być fakt, by zadłużenie jakie na karcie wygenerujemy spłacać w terminie. Dzięki temu nasza kartoteka w BIK będzie wyglądała coraz więcej, a nasza punktowa ocena będzie stale się podnosiła. A wtedy mamy duże szansę na to, że po pierwsze kredyt w banku dostaniemy, po drugie nie będzie on wymagał dużego zabezpieczenia, a po trzecie, możemy go otrzymać na lepszych warunkach.

1 Comment

  • klops

    A czy banki biorą pod uwagę limit zadłżenia jaki mamy do wykorzystania. Tznczy niskie limity na karcie też poprawiają czy też budują historię kredytową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *