środa, 16 czerwcaTwój portal finansowy!

Jak karta kredytowa buduje naszą historię kredytową

Jak karta kredytowa buduje naszą historię kredytową
Karty kredytowe

Z całą pewnością każdy, kto chociaż raz ubiegał się o kredyt w banku doskonale wie, że banki dokładnie prześwietlają historię kredytową swoich klientów. A wszystko to dzięki danym gromadzonym i przetwarzanym przez Biuro Informacji Kredytowej, które już od kilkunastu lat, pomaga bankom i SKOK-om w lepszej ocenie swoich klientów. To właśnie z inicjatywy banków zostało powołane Biuro Informacji Kredytowej, a wszystko po to, aby minimalizować ryzyko związane z udzielaniem kredytów. Dzięki danym znajdującym się w tej instytucji, banki mogą bardzo szybko sprawdzić czy ich klient ma obecnie kredyty, w jakiej wysokości płaci raty, czy są one płacone w terminie itp. Ponadto może sprawdzić, czy miał on zadłużenie w przeszłości, a jeżeli tak, to w jaki sposób je spłacał. Można się domyśleć, że jeżeli bank stwierdzi, że klient który składa u nich wniosek nie spłacał długów w terminie, będzie miał spore problemy z uzyskaniem kolejnego kredytu. Albowiem bank może stwierdzić, że i z nowym kredytem mogą być kłopoty, więc może stwierdzić, że ryzyko jest tu zbyt wysokie.

Co ciekawe, banki także mają spory „problem” z osobami, które po raz pierwszy chcą złożyć wniosek o kredyt. A wszystko dlatego, że ich historia kredytowa nie istnieje i banki nie mogą stwierdzić, czy dany klient będzie dobrze spłacał swoje zobowiązania czy też nie. W związku z tym, każdy kto zamierza w bliskiej czy też dalszej przyszłości składać wniosek o kredyt w banku lub SKOK-u, powinien zrobić wszystko, aby po pierwsze jakąś historię kredytową posiadać, a po drugie, by była ona jak najlepsza. Doskonałym na to sposobem, może okazać się karta kredytowa. Dzięki jej umiejętnemu stosowaniu, możemy sobie wyrobić dobrą historię kredytową, dzięki czemu nie będziemy mieli kłopotów z uzyskaniem kredytu w banku.

Na samym początku, możemy złożyć w banku wniosek o kartę kredytową z jakimś niskim limitem. Banki zazwyczaj takie wnioski rozpatrują pozytywnie, więc za kilka dni po złożeniu wniosku, a naszym portfelu powinien pojawić się nowy ”plastik”. Nie musimy się opłat za kartę, jeżeli dokonamy w każdym miesiącu kilka transakcji. Nie mamy się też co obawiać, że oprocentowanie na kartach kredytowych jest wysokie. Co więcej, jeżeli będziemy w odpowiedni sposób z karty korzystać, będziemy mogli uzyskać darmowy kredyt, a nawet na karcie zarabiać. Przede wszystkim musimy pamiętać, by za pomocą karty dokonywać tylko transakcji bezgotówkowych. Płaćmy więc kartą kredytową tylko za zakupy w sklepach lub przez Internet. Co więcej, gdy tylko dostaniemy wyciąg z przeprowadzonymi transakcjami od razu dokonajmy spłaty całego zadłużenia. Jeżeli to zrobimy, nie będziemy musieli nic za dokonane transakcje i pożyczone pieniądze nic płacić. A wszystko dlatego, że banki do kart „dołączają” tzw. okres bezodsetkowy (zwykle od 50 do 56 dni) i jeżeli w tym okresie dokonamy spłaty długu, nic za niego nie musimy płacić. A jak na karcie kredytowej zarabiać? Bardzo często do kart „dołączone” są różnego rodzaju programy lojalnościowe, dzięki którym możemy w danych sklepach kupować taniej, możemy otrzymywać częściowy zwrot za zakupy itp. Pozwoli to zaoszczędzić w ciągu roku całkiem niezłą sumkę.

Jednakże jeżeli chcemy zbudować sobie historię kredytową, najważniejszy dla nas powinien być fakt, by zadłużenie jakie na karcie wygenerujemy spłacać w terminie. Dzięki temu nasza kartoteka w BIK będzie wyglądała coraz więcej, a nasza punktowa ocena będzie stale się podnosiła. A wtedy mamy duże szansę na to, że po pierwsze kredyt w banku dostaniemy, po drugie nie będzie on wymagał dużego zabezpieczenia, a po trzecie, możemy go otrzymać na lepszych warunkach.

One Comment

  • klops

    A czy banki biorą pod uwagę limit zadłżenia jaki mamy do wykorzystania. Tznczy niskie limity na karcie też poprawiają czy też budują historię kredytową?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak inflacja wpływa na domowy budżet

Słuchając różnego rodzaju ekonomicznych programów, dosyć często słyszymy o inflacji. Chociaż większość z nas orientuje się co to słowo oznacza,...

Zamknij