sobota, 23 wrześniaTwój portal finansowy!
Shadow

Jakie zabezpieczenia kredytów gotówkowych stosują banki?

Jak informują nas banki, zdecydowanie największą popularnością jeśli chodzi o produkty kredytowe, cieszą się kredyt gotówkowe. Są to kredyty, które można uzyskać bardzo szybko (niektóre bank dają możliwość pożyczenia w ten sposób pieniędzy w czasie jednej wizyty w oddziale), procedury nie są tu zbyt skomplikowane (czasami możemy dostać kredyt gotówkowy na samo oświadczenie), a ponadto coraz częściej banki dają nam możliwość wnioskowania o bardzo wysokie kwoty.

Podstawą do uzyskania kredytu gotówkowego jest posiadanie tzw “zdolności kredytowej”. Mówiąc prościej, bank musi mieć pewność, że nasze dochody są wystarczająco wysokie, by pożyczone pieniądze oddać w terminie. W związku z tym po złożeniu wniosku, następuje analiza naszych dochodów, miesięcznych kosztów i jeżeli bank uzna, że mamy wystarczającą ilość pieniędzy, kredyt zostanie nam przyznany. Bardzo ważna jest tu też nasza historia kredytowa, zgromadzona w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli jest ona dobra, na pewno kredyt uzyskamy łatwiej i szybciej.

W zależności od naszych dochodów i od historii kredytowej bank określa ryzyko jakie musi podjąć. I jeżeli uzna, że jest ono niskie, to po pierwsze możemy dostać kredyt taniej, a po drugie, banki często nie wymagają od nas żadnego zabezpieczenia. Natomiast jeżeli bank uzna, że ryzyko kredytowe jest wyższe, nasz kredyt może być nieco droższy, a ponadto instytucja ta będzie od nas wymagała jakiegoś zabezpieczenia. Zabezpieczenie to ma sprawić, że pieniądze wypłacone w formie kredytu, na pewno do banku z powrotem wrócą.

Banki stosują różne formy zabezpieczenia kredytów gotówkowych. Do najpopularniejszych należą:

  1. Weksel – rozróżniamy kilka ich rodzajów, a do najpopularniejszych należy weksel in blanco, na którym nie ma określonej sumy ani daty realizacji, weksel wystawcy, gdzie znajduje się suma i data realizacji, czy też weksel trasowany, gdzie znajdują się także podpisy poręczycieli

  2. Poręczenie – poręczyciel, którą zazwyczaj jest osoba fizyczna, zobowiązuje się, że spłaci zobowiązanie gdy kredytobiorca nie będzie tego czynił. Aby zostać poręczycielem, należy “przejść” podobną drogę jak wnioskodawca, czyli bank będzie sprawdzał jego zdolność kredytową i historię w BIK.

  3. Gwarancja bankowa – jest zabezpieczenie, w którym gwarant zobowiązuje się do spłaty długu, jeżeli kredytobiorca nie będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań.

  4. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

  5. Zastaw na rzeczach – czyli przekazanie bankowi prawa do sprzedaży rzeczy ruchomych, gdy kredyt nie będzie spłacany w terminie.

  6. Zastaw na prawach – przekazanie bankowi praw na przykład w udziałach firmy, prawach autorskich czy też patentowych

  7. Przelew wierzytelności – udzielenie kredytodawcy zgody, na zajęcie na poczet spłaty kredytu przyszłych dochodów ze sprzedaży towarów lub usług

  8. Blokada rachunków bankowych.

  9. Ubezpieczenie kredytu

Jak więc widzimy, banki mają do wyboru wiele różnego rodzaju zabezpieczeń kredytów gotówkowych. Zależy to przede wszystkim od wysokości kredytu, naszych dochodów, naszej historii w Biurze Informacji Kredytowej, a także od tego, czy jesteśmy stałym klientem danego banku. Dlatego jeżeli chcemy ubiegać się o kredyt gotówkowy i jeżeli chcemy aby jego zabezpieczenie było minimalne, to po pierwsze dbajmy o dobre relacje z bankiem, budujmy swoją pozytywną historię kredytową, a także starajmy się o jak najlepszą zdolność kredytową. Wtedy bank pożyczy nam pieniądze szybko, tanio i przede wszystkim bez zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *