środa, 22 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak znaleźć dobry kredyt samochodowy

Trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez samochodu. Jeździmy nim do pracy, na zakupy, czy na rodzinne wycieczki. Oczywiście każdy z nas chce, aby nasze auto były jak najlepsze, jak najnowsze i by miało jak najwięcej „bajerów”. Niestety samochody najwyższej klasy, kosztują bardzo dużo i zwyczajnie nie stać nas na ich zakup. Na szczęście mamy jedną alternatywę, która pozwala nam na zakup dobrej marki samochodu, bez konieczności długiego oszczędzania. Alternatywą tą jest kredyt samochodowy.

Kredyty samochodowe to tzw. pożyczki celowe, które są przyznawane na sfinansowanie konkretnego celu. Jest to zdecydowanie lepszy kredyt niż kredyt gotówkowy, albowiem po pierwsze, możemy dostać w takim wypadku więcej pieniędzy, po drugie możemy rozłożyć spłatę na dłuższy okres, a po trzecie, jest to kredyt o wiele tańszy. A wszystko dlatego, że bank ma bardzo dobre zabezpieczenie, w postaci kredytowanego samochodu. Mało kto chciałby stracić swój wymarzony pojazd, więc zdecydowana większość posiadaczy kredytu samochodowego, spłaca swoje zobowiązanie w terminie.

Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty samochodowe. Ich oferty są różne i ciężko na pierwszy rzut oka powiedzieć, która oferta jest dla nas najlepsza. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę, szukając najlepszej dla nas oferty? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić koszt kredytu. A wpływa na niego kilka czynników. Jednym z nich jest wiek samochodu. Najogólniej mówiąc, im starszy samochód, ty oprocentowanie kredytu będzie wyższe. Kolejnym czynnikiem związanym z kosztem kredytu samochodowego, jest czas na jaki pożyczamy pieniądze. Im jest on dłuższy, tym za kredyt zapłacimy więcej. Oznacza to, że zazwyczaj najlepsze oprocentowanie kredytu będą mieli ci, którzy kupują nowy samochód prosto z salonu, a spłatę długu rozkładają na 2-3 lata. Ale nie tylko te dwa czynnik wpływają na koszt kredytu. Na pewno jeżeli zaciągamy kredyt i nie mamy żadnych środków na częściowe pokrycie kosztów zakupów, to za kredyt będziemy musieli zapłacić więcej. Ponadto, na pewno niższe koszty kredytu będą mieli ci, którzy zaciągają kredyt samochodowy w banku w którym mają rachunek. Banki zwykle dbają o swoich stałych klientów i proponują im nieco lepsze warunki swoich produktów. Można też wtedy „wywalczyć” mniejszą prowizję, bo zwykle jest ona powiązana z kredytem samochodowym. Na koszt kredytu może mieć też wpływ jego zabezpieczenie. Zwykle w bankach mamy do czynienia z trzema rodzajami zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie oraz depozyt karty pojazdu. Najlepszy dla banku jest oczywiście zastaw, więc ci kredytobiorcy, którzy decydują się na ten rodzaj zabezpieczenia, mogą liczyć na niższe oprocentowanie.

W czasie wybierania najlepszej oferty jeśli chodzi o kredyt samochodowy, warto też zastanowić się na systemem spłaty, jaki proponuje nam bank. Możemy bowiem wybrać standardowy system spłaty, czyli raty malejące lub raty równe. Jeżeli zdecydujemy się na takie raty, będziemy przez cały okres spłaty, spłacać podobne raty, więc spokojnie możemy planować swoje wydatki. Innym coraz bardziej popularnym systemem spłaty, są tzw. raty balonowe. Gdy zdecydujemy się na taki system spłaty, na początku będziemy spłacać niskie raty, a po określonym czasie spłacamy jednorazowo pozostałą kwotę. Jest to korzystny system dla tych, którzy często zmieniają samochody, albowiem zwykle sprzedając samochód, jesteśmy w stanie spłacić ostatnią wysoką ratę.

Jeżeli chcemy stać się właścicielem wymarzonego samochodu, a nie mamy na niego wystarczającej ilości pieniędzy, może warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu samochodowego. Nie jest on drogi w miarę łatwo jest go uzyskać. Ale oczywiście składajmy wniosek tylko i wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy pewni, że będziemy w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązania i nie doprowadzimy do ruiny, naszego budżetu domowego.

1 Comment

  • Marcin

    Ja kupiłem samochód korzystając z kredytu oferowanego przez salon. I miałem święty spokój, bo wszystko zostało za mnie załatwione a ja tylko musiałem podpisać dokumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *