czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy na zakup lawety?

Twoja firma specjalizuje się w holowaniu pojazdów? Chciałbyś rozszerzyć swoją ofertę i planujesz zakup kilka dodatkowych lawet albo holowników? Jeżeli planujesz wspomóc się kredytem gotówkowym, to pewnie zastanawiasz się, z której oferty skorzystać. Podpowiadamy, na co należy zwrócić największą uwagę, przy wyborze tego sposobu finansowania.

Zwróć uwagę na koszty kredytu

Z wyborem kredytu gotówkowego jest podobnie, jak z wyborem ubezpieczenia OC. Powinno się korzystać z najtańszej opcji – w końcu pieniądze w każdym banku są takie same. Przy wyborze kredytu gotówkowego nie należy kierować się samym oprocentowaniem nominalnym. Wiele banków używa go w swoich reklamach, chwaląc się na przykład gwarancją najniższego oprocentowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono tylko jedną ze składowych, które wpływają na koszt kredytu. Drugą, nie mniej ważną, jest prowizja.

Najlepszy kredyt gotówkowy charakteryzuje się więc niskim oprocentowaniem i małą prowizją. Dla lepszego zobrazowania sytuacji podamy pewien przykład. Załóżmy, że na zakup nowych aut do firmy potrzeba 100.000 zł. Kredyt chcemy wziąć na okres 5 lat. Mamy do wyboru dwie oferty:

  • Bank A oferuje oprocentowanie 4,99% i 10% prowizji za udzielenie kredytu
  • Bank B oferuje oprocentowanie 6,99% i 4% prowizji za udzielenie kredytu

Kierując się samym oprocentowaniem wybralibyśmy ofertę Baku A. Czy słusznie? Zróbmy małe obliczenia:

  • Bank A – rata 2075,33 zł – koszt kredytu 24.519,94 zł (w tym 10.000 zł prowizji i 14.519,94 zł odsetek)
  • Bank B – rata 2058,83 zł – koszt kredytu 23.530,06 zł (w tym 4.000 zł prowizji i 19.530,06 zł odsetek)

Jak widać w rzeczywistości oferta Banku B jest dla nas korzystniejsza. Dlatego wybierając ofertę kredytu należy zwracać uwagę na jego całkowite koszty. To one mówią nam o tym, ile nas to wszystko będzie kosztowało.

Uważaj na dodatki

Kiedy staramy się o kredyt gotówkowy, to mogą nam zostać zaproponowane produkty dodatkowe, takie jak: ubezpieczenia czy rachunek osobisty. Zanim na jakiś się zdecydujemy, to ustalmy dwie rzeczy: czy w danej chwili jest to nam potrzebne i ile to nas będzie kosztowało. Jeżeli posiadamy na przykład własne ubezpieczenie na życie mające wysoką sumę ubezpieczenia, to nie opłaca się brać kolejnej, z reguły drogiej polisy. Podobnie jest z kolejnym kontem. Jego założenie zapewne będzie wiązało się z comiesięcznymi opłatami, które dodatkowo podniosą całościowe koszty kredytu.

Artykuł powstał przy współpracy  z firmą laweta Magdeburg Polska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *