poniedziałek, 14 październikaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak poprawić zdolność kredytową? [PORADNIK]

Składając wniosek o kredyt, możemy być pewni, że bank dokładnie sprawdzi nas pod kontem tzw. „zdolności kredytowej”. Instytucja ta, musi być bowiem pewna, że nasze dochody jakie uzyskujemy, wystarczą nie tylko na codzienne życie, ale także i na spłatę zobowiązania kredytowego. Jeżeli instytucja, do której złożyliśmy wniosek uzna, że nasze dochody są wystarczające, to wtedy kredyt zostanie nam udzielony, a jeżeli stwierdzi, że nasze dochody są zbyt małe – o kredycie możemy zapomnieć.

Jak banki wyliczają zdolność kredytową

Na naszą zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Oczywiście najważniejsze są nasze dochody. Drugim czynnikiem są nasze miesięczne koszty. Po odjęciu kosztów od dochodów, pozostaje nam „wolna kwota”, jaką dysponujemy w naszym gospodarstwie domowym. I jeżeli bank stwierdzi, że ta wolna kwota jest wystarczająca, by pokryć nasze zobowiązania wynikające z nowego kredytu, to kredyt możemy uzyskać. Rzecz jasna, banki nie biorą pod uwagę tylko i wyłącznie naszych miesięcznych dochodów i kosztów. Ważne są także:

  • nasz zawód – osoby wykonujące zawody powszechnego zaufania, mają większą szansę na kredyt
  • rodzaj zatrudnienia – umowa o pracę, umowa o dzieło, własna działalność gospodarcza
  • miejsce zatrudnienia – firma prywatna, firma „państwowa”
  • okres na jaki jesteśmy zatrudnieni – umowa na stałe, umowa na jakiś okres czasu
  • stan cywilny
  • ilość osób w rodzinie
  • wiek wnioskodawcy
  • waluta w jakiej zaciągamy kredyt
  • miejsce pracy
  • czas w jaki jesteśmy zatrudnieni w jednej firmie (stabilność zatrudnienia)

 

Jak widać, banki biorą pod uwagę bardzo dużo czynników, zazwyczaj związanych z naszym zatrudnieniem i dochodami. A jak wygląda „przyglądanie się” naszym kosztom? Otóż pod uwagę brane są:

  • wszystkie koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego (czynsz, rachunki za media, wydatki na samochód, wydatki na życie)
  • kredyty – karty kredytowe, debety, zakupy na raty
  • alimenty
  • składki ubezpieczeniowe
  • składki inwestycyjne

 

Niezmiernie istotną sprawą dla banków, w czasie rozpatrywania wniosków o kredyt jest nasza historia kredytowa. Jest ona rejestrowana przez Biuro Informacji Kredytowej, do którego wszystkie banki przesyłają informację o każdym kredytobiorcy. Gdy składamy więc wniosek o kredyt, bank może szybko sprawdzić po pierwsze, czy mamy jeszcze w innych bankach jakieś zobowiązanie, a także sprawdzić jak nasze obecne lub wcześniejsze zobowiązania kredytowe są lub były spłacane. Jeżeli spóźniamy lub spóźnialiśmy się z ratami, bank może nam kredytu odmówić. A wszystko dlatego, że instytucja ta może obawiać się, że także i nowe zobowiązanie może być spłacane z opóźnieniem.

Jak poprawić zdolność kredytową? – Sposoby na poprawę zdolności kredytowej:

Jeżeli wiemy, że za jakiś czas będziemy składać wniosek o kredyt, zwłaszcza o jakąś wysoką kwotę, warto zrobić wszystko, by bank podczas jego rozpatrywania, wszystko potoczyło się po naszej myśli. Chodzi tu przede wszystkim o poprawienie naszej zdolności kredytowej, a jest na to kilka sposobów.

1. Spłać swoje zobowiązania kredytowe – jeżeli mamy jakiś kredyt, którego spłata za niedługo będzie się kończyć, może warto spłacić go wcześniej, by jego rata nie powiększała naszych miesięcznych koszów.
2. Zrezygnuj z karty kredytowej – jeżeli w swoim portfelu masz kartę kredytową, z której rzadko korzystasz, zrezygnuj z niej. Nawet jeżeli nie masz na niej zadłużenia, bank i tak weźmie ją pod uwagę, gdy będzie wyliczał Twoje miesięczne koszty.
3. Zrezygnuj z debetu – jeżeli na twoim rachunku, otworzony jest debet, zrezygnuj z niego. Nawet gdy nie korzystasz z niego, bank i tak weźmie go pod uwagę, gdy będzie wyliczał Twoje miesięczne koszty.
4. Zadbaj o swój wkład własny – jeżeli będziesz ubiegał się o kredyt hipoteczny, zadbaj aby Twój wkład własny był jak największy. Dzięki temu obniżysz kwotę kredytu i jego miesięczną ratę.
5. Wydłuż okres kredytowania – musisz wiedzieć, że im dłuższy kredyt, tym mniejsza rata miesięczna, co obniży nasze miesięczne zobowiązania. Kredyt możemy później spłacić wcześniej.
6. Wybierz raty stałe – wybierając raty stałe, obniżamy nieco miesięczne koszty, gdyż na początku spłat kredytu, są one niższe od rat malejących.
7. Ogranicz koszty miesięczne swojego gospodarstwa domowego – dzięki temu pozostanie Ci więcej pieniędzy do swojej dyspozycji, co z pewnością bank weźmie pod uwagę, przy obliczaniu zdolności kredytowej.
8. Skorzystaj z dodatkowych produktów banku – banki „pozytywnie” patrzą na klientów, którzy mają otwarte u nich konta, lokaty itp.
9. Staraj się zwiększyć swoje dochody – postaraj się, by Twoje miesięczne wpływy przed złożeniem wniosku kredytowego zwiększyły się. Dzięki temu znacznie poprawi się Twoja zdolność kredytowa.
10. Ustabilizuj swoje zatrudnienie – zadbaj o to, aby Twoja umowa o pracę była na okres nieokreślony lub na okres dłuższy niż okres spłaty zadłużenia.
11. Postaraj się o dodatkowego kredytobiorcę – praktycznie wszystkie banki akceptują współkredytobiorców, którymi mogą być także osoby, z którymi nie jesteśmy spokrewnieni.
Ubiegając się o kredyt, musimy też zrobić wszystko, aby nasza historia kredytowa była jak najlepsza. Zadbajmy więc o nią wcześniej. Możemy kupić coś na raty (większość sklepów oferuje nam zakupy ratalne na 0%), możemy zaciągnąć niewielki kredyt gotówkowy itp. Oczywiście wszystkie raty musimy spłacać w terminie, by nasza historia spłat była idealna.
Nie możemy zapomnieć także, że zawsze możemy z bankiem negocjować. I jeżeli za pierwszym razem bank odmówi nam kredytu, zawsze możemy się od tej decyzji odwołać i zaproponować dodatkowe zabezpieczenie czy ubezpieczenie kredytu.
Jeżeli w odpowiedni sposób przygotujemy się do złożenia wniosku, a przede wszystkim poprawimy naszą zdolność kredytową, szansa, że kredyt będzie nam przyznany znacznie się zwiększy, a my będziemy mogli wykorzystać pożyczone nam pieniądze, na potrzebny nam cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *