czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Dlaczego warto budować swoją historię kredytową

W momencie składania wniosku o kredyt czy pożyczkę, zawsze mamy nadzieję, że bank rozpatrzy go szybko a decyzja czy pożyczyć nam pieniądze będzie zawsze dla nas pozytywna. Niestety rzeczywistość może być zupełnie inna. Zanim bank pożyczy nam pieniądze, sprawdzi nas dokładnie pod wieloma aspektami by mieć jak największą pewność, że pożyczone nam pieniądze na czas do niego wrócą. Jednym z elementów które może wpłynąć na decyzję kredytową, jest nasza historia kredytowa. Przeanalizujmy więc, dlaczego powinniśmy budować naszą pozytywną historię kredytową.

By zminimalizować ryzyko kredytowe, banki potrzebują dostępu do informacji, pokazujących jak spłacaliśmy nasze poprzednie długi. I właśnie w tym celu kilkanaście lat temu zostało powołane Biuro Informacji Kredytowej. Do instytucji tej każdego dnia wpływa tysiące informacji z banków czy SKOK-ów, związanych z naszymi kredytami i pożyczkami. BIK przetwarza te informacje i gdy jakiś klient składa w banku wniosek o kredyt, przyszły kredytodawca może w szybki sposób uzyskać informacje o wiarygodności wnioskodawcy. Na podstawie specjalnej oceny punktowej bank może zaszeregować go do odpowiedniej grupy ryzyka, co ma wpływ na decyzję kredytową. Jeżeli nasza historia jest zła – bank może odmówić nam udzielenia kredytu. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że jeśli nasze poprzednie zobowiązania nie były spłacane na czas, to także i nowe będą spłacane z opóźnieniem lub nie będą spłacane wcale. 

Co ciekawe, problem z uzyskanie kredytu mogą mieć także osoby, które nie mają wcale historii kredytowej. W tym przypadku dla banku nie jesteśmy wiarygodni, gdyż właśnie nie może on sprawdzić jakimi klientami jesteśmy więc ryzyko kredytowe jest dla nas większe. 

Osoby z pozytywną historią kredytową, mogą nie tylko pożyczyć pieniądze bez żadnych problemów. Mogą one liczyć na niższe oprocentowanie pożyczki, brak zabezpieczenia długu, czy szybsze rozpatrzenie wniosku kredytowego. Dlatego warto budować swoją pozytywną historię kredytową już w momencie podjęcia pracy zawodowej. Znakomicie nadają się do tego zakupy na raty, debet na koncie czy karta kredytowa z niskim limitem. Oczywiście pamiętajmy, że nasze wszystkie zobowiązania musimy spłacać na czas. Jeśli nie będziemy oddawać rat na czas, zbudujemy sobie negatywną historię kredytową. A tego z pewnością nikt nie chce. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *