poniedziałek, 3 październikaTwój portal finansowy!
Dołącz do eToro za darmo

Dlaczego należy unikać negatywnych wpisów do baz dłużników (BIK, BIG, KRD, ERIF)

Dlaczego należy unikać negatywnych wpisów do baz dłużników (BIK, BIG, KRD, ERIF)
Kredyty

O różnego rodzaju „czarnych listach” jakie są tworzone przez biura w których rejestruje się dłużników, można napisać wiele książek. Część osób stara się takich negatywnych wpisów unikać jak ognia, a inni wcale nie przejmują się faktem, że się w nich pojawili. Jednakże z całą pewnością lepiej, jeżeli „złych wpisów” nie posiadamy. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu.

Z całą pewnością każda osoba, która ubiegała się o kredyt, słyszała o Biurze Informacji Kredytowej. Jest to specjalna instytucja, która „zbiera” informacje o wszystkich osobach, które w bankach, SKOK-ach czy firmach pozabankowych pożyczają pieniądze. Trafiają tu z tych instytucji wszystkie dane związane ze składanymi wnioskami, udzielonymi pożyczkami i kredytami, a także informacje o spłatach zadłużenia. Można powiedzieć, że BIK wie wszystko o naszym zadłużeniu w instytucjach finansowych. W związku z tym, lepiej jest mieć tam tylko pozytywne wpisy. Dlaczego? Albowiem jeżeli kiedykolwiek będziemy składać wniosek o pożyczkę czy kredyt, bank, SKOK, a i coraz więcej firm pożyczkowych sprawdzi nasz rejestr w BIK i w ciągu kilkunastu sekund będzie o nas wiedział prawie że wszystko (oczywiście jeśli chodzi o nasze obecne i wcześniejsze zadłużenie). Pozna wysokość naszych aktualnych pożyczek, wysokość miesięcznych rat, a także będzie wiedział, czy spłacamy wszystkie długi w terminie. Co więcej, sprawdzi też jak wyglądała spłata wcześniejszych zobowiązań. I jeżeli okaże się, że mieliśmy problemy z terminową obsługą naszych długów, z uzyskanie kredytu może być problem. Albowiem bank będzie obawiał się, że i nowe zobowiązanie może być spłacane z opóźnieniem, a nawet możemy mieć problem aby z opóźnieniem regulować wszelkie płatności. Dlatego jeżeli bierzemy kredyty w banku czy kupujemy coś na raty, zawsze pamiętajmy o tym, by pilnować terminów spłaty rat i wszystko płacić na bieżąco. Dzięki temu nasza historia w BIK będzie bardzo dobra i banki nie będą robiły nam problemów z kredytami.

Jak już wspominaliśmy Biuro Informacji Kredytowej to instytucja ściśle powiązana z kredytami i pożyczkami. A co z innymi instytucjami? Czy mogą gdzieś one wpisywać swoich dłużników? Oczywiście że tak. Albowiem w naszym kraju działają Biura Informacji Gospodarczej, do których swoich dłużników może wpisywać każdy. Obecnie w naszym kraju działają trzy takie biura: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, Rejestr Dłużników ERIF. Kiedy możemy do takich rejestrów trafić? Okazuje się że musimy się pilnować, gdyż jest to bardzo łatwe. Wystarczy że:

  • nasze opóźnienia w zapłacie przekroczyły 60 dni,
  • kwota naszych zaległości przekroczyła 200 zł (w przypadku firm to 500 zł),
  • upłynął miesiąc od dnia, w którym dostarczono nam wezwanie do zapłaty, w którym znajduje się informacja, że zostaniemy wpisani do rejestrów dłużników.

Jak więc widać, wystarczy moment zapomnienia, czy chwilowe kłopoty finansowe, by trafić do takiego rejestru. Jeżeli zapomnimy o rachunku za wodę, telefon, o mandacie za przekroczenie prędkości itp., może okazać się, że nasza kartoteka już nie jest taka czysta. I wtedy zaczynają się kłopoty. Możemy nie dostać telefonu na abonament, nikt nie będzie chciał pożyczyć nam pieniędzy (instytucje finansowe także sprawdzają te rejestry) itp. Na całe szczęście z „czarnej listy” możemy się „wymazać”. Wystarczy spłacić zaległe zobowiązanie instytucja której zalegaliśmy z płatnościami musi nas z tych rejestrów wypisać.

Na pewno lepiej spłacać wszystkie swoje zobowiązania w terminie. Albowiem wtedy nikt nie będzie nam sprawiał problemów w zaciąganiu nowych zobowiązań, a czasami bardzo w takich sytuacjach liczy się pośpiech i możemy nie mieć czasu na „wyprostowanie” wszystkich spraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *