czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja jak najbardziej potrzebna ale dla innych zbędna i tylko utrudniająca pożyczenie pieniędzy. Do pierwszej grupy na pewno zaliczymy te osoby, które spłacają swoje zadłużenie w terminie. Do drugiej tych, którzy mają dużo długów lub nie spłacają ich na czas. Na pewno jest to też ważna instytucja dla banków, gdyż dzięki niej mogą one zminimalizować ryzyko kredytowe. Albowiem sprawdzają one kartoteki swoich klientów i mogą szybko sprawdzić, czy wnioskodawca ma zadłużenie, czy spłaca je na czas itp. Banki muszą też przekazywać do BIK informacje o swoich klientach, dlatego też nasze zadłużenie widoczne jest dla wszystkich banków. A co z firmami udzielającymi pożyczek.? Czy pożyczki z firm finansowych są widoczne w BIK?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Przede wszystkim jeśli firma pozabankowa chce sprawdzić nasze dane w BIK, musimy na to wyrazić zgodę. Jednakże zazwyczaj jest to warunek niezbędny do uzyskania pożyczki, więc po prostu nie mamy innego wyjścia. Firmy pożyczkowe, mogą nie tylko sprawdzać nasze rejestry, ale także umieszczać w nich wpisy o naszym zadłużeniu. Jednakże poszczególne firmy podchodzą do tego w różny sposób. Jedne wpisu dokonują od razu, więc nasze zadłużenie jest od razu dla wszystkich widoczne. Inne robią to dopiero gdy nie spłacamy naszego długu na czas (zazwyczaj po 60 dniach). A jeszcze inne w ogóle takich wpisów nie dokonują bez względu na to czy spłacamy pożyczkę na czas czy też nie.

Zastanówmy się teraz czy wpisy jakie dokonują w BIK firmy pozabankowe, wpływają na naszą zdolność kredytową? Odpowiedź jest tu oczywista – tak. Jeśli w trakcie spłaty pożyczki jaką zaciągnęliśmy w firmie pozabankowej złożymy wniosek w banku, w czasie jego rozpatrywania nasze obciążenie będzie wpływało na naszą zdolność kredytową. Jeśli więc nasze dochody nie będą wystarczające, bank może odmówić nam kredytu czy pożyczki. Podobnie może wyglądać sytuacja gdy nie spłacamy pożyczki pozabankowej na czas. Bank może założyć, że i nowy kredyt w banku nie będzie spłacany na czas i odmówi nam pieniędzy.

Każdy może samodzielnie sprawdzić, czy nasza pożyczka pozabankowa jest wpisana do kartoteki BIK. Wystarczy że założymy sobie w tej instytucji konto i będziemy mogli wszystko dokładnie przeanalizować. Co ważne, takie konto w banku może zabezpieczyć nas przed wyłudzeniem kredytu na nasze nazwisko, więc warto je sobie założyć.

1 Comment

  • taram

    Dla mnie to bez sensu, że takie chwilówki są widoczne w BIK. Przecież spłaca się je szybko, więc nie wpływają one za bardzo na nasz budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *