poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy opłaca się wydłużenie terminu spłaty kredytu?

Zaciągając długoterminowy kredyt, nigdy nie możemy być pewni, jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa za kilka lat. Zazwyczaj termin spłaty naszego kredytu, zwłaszcza gdy chodzi o kredyt hipoteczny, uzależniamy od wysokości rat. Albowiem musimy spłacać takie raty, na które zwyczajnie nas stać. A z kolei jest uzależniona od naszej zdolności kredytowej, którą także i bank dokładnie przeanalizuje. Jeżeli uzna że nie jest ona wystarczająca, może zaproponować wydłużenie terminu spłat, przez co nasze miesięczne obciążenie finansowe będzie niższe. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że spłacając kredyt dłużej, zapłacimy w sumie większe odsetki. Dlaczego? Po prostu nasze zadłużenie będzie zmniejszało się wolniej i bank dłużej będzie od niego naliczał odsetki. Dlatego wybierając długość spłaty kredytu musimy zastanowić się czy chcemy płacić miesięcznie wyższe raty i zapłacić odsetek mniej czy też czy może płacić co miesiąc mniej, ale w sumie oddać do banku więcej.

Jak już wspominaliśmy, w czasie spłaty długu mogą w naszym życiu przydarzyć się różne rzeczy. Może też i pogorszyć się nasza sytuacja finansowa. Możemy też więc mieć problemy ze spłatą naszych miesięcznych rat. Oczywiście nie jest to dla nas idealna sytuacja i większość z nas stara się ten problem w jakiś sposób rozwiązać. Jednym ze sposobów, jest wydłużenie terminu spłaty. Albowiem jeśli rozłożymy aktualne zadłużenie na większą ilość rat, automatycznie obniżymy ich wysokość. W czasie problemów finansowych, taka sytuacja może mieć dla nas zbawienny wpływ, co sprawi, że dług będziemy cały czas kredyt będzie spłacany w terminie. Jednakże z drugiej strony musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wydłużenie terminu spłaty kredytu sprawi, że w sumie będzie droższy. Oczywiście jeżeli nie mamy wyjścia, powinniśmy się zdecydować na taki krok, ale może lepiej będzie poszukać innych rozwiązań? Jakich? Możemy dla przykładu poszukać dodatkowych wpływów do naszego domowego budżetu. Dodatkowa praca (nawet kilka godzin w tygodniu), obniżenie wydatków (oszczędność prądu, rzadsze posiłki na mieście), sprzedaż niepotrzebnych rzeczy w naszym domu to tylko przykłady podreperowania naszych dochodów. Dzięki dodatkowym wpływom będziemy mieli pieniądze na ratę i nie będziemy musieli wydłużać terminu spłaty.

Wydawać by się mogło, że wydłużenie terminu spłaty to najlepsze rozwiązanie w przypadku problemów finansowych. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to rozwiązanie idealne i czasem powinniśmy szukać innych. Dzięki temu nasz kredyt spłacimy wcześniej i zapłacimy za niego mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *