wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Co wpływa na zdolność kredytową?

Co to jest zdolność kredytowa

Najprościej mówiąc zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Bank zanim udzieli nam kredyt sprawdza więc czy jesteśmy wiarygodnymi klientami i czy zwyczajnie stać nas na spłatę rat kredytu.

Co wpływa na zdolność kredytową:

Historia w BIK

Bank w przeciwieństwie do instytucji poza bankowych, ma obowiązek weryfikacji każdego wnioskodawcy w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Tam sprawdzane jest nie tylko to czy spłaciliśmy swoje wcześniejsze zobowiązania w całości, ale i to czy robiliśmy to terminowo, zgodnie z harmonogramem spłat. Dzięki temu bank widzi także czy jesteśmy osobą odpowiedzialną i wywiązujemy się z zawartej umowy.

Sytuacja finansowa

Kiedy pada hasło sytuacja finansowa większość z nas kojarzy to z wysokością uzyskiwanych dochodów. I oczywiście nie jest to błąd. Jednakże, nie jest to wszystko. Poza wysokością dochodów bank sprawdza także ich źródło. Może to być np. umowa o pracę, emerytura, renta, przychód z wynajmu czy dzierżawy itd.

Na naszą sytuację finansową, poza wpływamy do budżetu wpływają także wydatki. Bank interesuje zatem również to ile miesięcznie wynoszą nas opłaty stałe, czyli takie, które ponosimy co miesiąc. Są to m.in. czynsz za mieszkanie, paliwo do samochodu, opłaty za media, rachunek za telefon itp.

I w dalszym ciągu to nie koniec czynników decydujących o naszej sytuacji finansowej. Poza dochodami i wydatkami, bank zapyta nas także o inne zobowiązania. Chodzi tu przede wszystkim o aktualnie spłacane zobowiązania, wysokość zadłużenia na kartach kredytowych czy też fakt, ze podżyrowaliśmy komuś kredyt. Do zobowiązań zaliczamy także raty alimentacyjne. Zatem jeśli sąd orzekł, że musimy płacić alimenty, także o tym będziemy musieli poinformować bank, starając się o kredyt.

Stan cywilny

Bardzo istotne dla banku jest także to czy żyjemy sami czy też mamy rodzinę, a zwłaszcza dzieci. Ma to przede wszystkim na celu ustalenie ile osób znajduje się na naszym utrzymaniu. Powszechnie wiadomo bowiem, że im więcej osób jest na naszym utrzymaniu (poza stałymi opłatami typu czynsz, paliwo itp., które są porównywalne niezależnie od ilości osób), tym większe będą nasze comiesięczne wydatki.

Zbierzmy to więc w jedno zdanie

Bank oceniając naszą zdolność kredytową, poza sprawdzeniem historii w BIK, czyli weryfikacją czy jesteśmy dobrymi i odpowiedzialnymi partnerami, ma na celu zestawienie ze sobą naszych przychodów i wydatków w celu ustalenia czy zostają nam jeszcze jakieś środki, które mogą posłużyć na spłatę rat kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *