Co to jest BIK?
To skrót od Biura Informacji Kredytowej. Jest to zbiorowa pamięć banków, do której trafiają informacje na temat zaciąganych przez klientów kredytów oraz historia ich spłaty. W sytuacji, kiedy staramy się o kredyt lub pożyczkę, bank sprawdza, czy wcześniejsze lub obecne zobowiązania były, lub są regulowane. Niektóre instytucje pozabankowe mają w ofercie produkty, przy których weryfikacji ten warunek nie jest ściśle przestrzegany. Kredyty bez BIK to tematyka serwisu bez-bik.pl, więc jeśli będziesz potrzebować więcej informacji o finansach, tam są dostępne.
Można powiedzieć, że BIK to swoista wizytówka historii kredytowej. Co więcej, do BIK mogą zaglądać inne instytucje niż tylko banki. Raport dotyczący historii kredytowej można zamówić przez Internet, na bezpośredniej stronie BIK lub przez system bankowości internetowej.
BIK przechowuje kilka typów informacji na temat kredytobiorców, to znaczy:
- informacje o spłacanych obecnie zobowiązaniach – czyli o otwartych rachunkach kredytowych. Odnotowana jest pierwotna wysokość kredytu, która aktualizowana jest co miesiąc. Odnotowywana jest wówczas suma długu, jaki pozostał jeszcze do spłaty oraz czy raty, spłacane są na bieżąco i bez opóźnień,
- informacje o spłaconych już kredytach – taka informacja pojawia się tylko wtedy, kiedy została wyrażona zgoda na przetwarzanie takich informacji we wniosku kredytowym lub kiedy opóźnienie w spłacie zobowiązań przekroczyło 60 dni. W tym drugim wypadku nie jest potrzebne wyrażenie zgody przez klienta, a wpis będzie figurował do 5 lat po spłaceniu kredytu,
- informacje dotyczące zapytania o kredytobiorcę przez inne banki – w ten sposób banki mogą dowiedzieć się, czy w ostatnim czasie składane były wnioski kredytowe w innych instytucjach.
Co to jest KRD?
Jest to Krajowy Rejestr Dłużników i stanowi jedno z biur informacji gospodarczej przyjmujące, gromadzące i udostępniające dane o sytuacji finansowej zwykłych konsumentów, jak również firm i instytucji. Tutaj również dostęp mają banki oraz firmy pożyczkowe, w których złożony został wniosek o kredyt lub pożyczkę. Jednak do KRD trafiają informacje pochodzące z różnych sektorów, to znaczy finansowego, usługowego, administracyjnego, przemysłowego czy handlowego. Oznacza to, że na listę dłużników może zostać wpisany każdy, kto zalega z rachunkiem za prąd, gaz czy ma zaległości w innych płatnościach. Aby ktoś mógł zostać wpisany na taką listę, musi mieć nieuregulowane min. 200 zł, a spóźnienie w spłacie wynosi przynajmniej 60 dni. Co więcej, wpis może zostać dokonany dopiero po uprzednim poinformowaniu dłużnika o konieczności uiszczenia wpłaty w formie wezwania do zapłaty wraz z ostrzeżeniem o zamiarze wpisu do KRD. Takie wezwanie musi zostać wysłane przynajmniej z 30-dniowym wyprzedzeniem. Podobne zasady dotyczą firm, z tą różnicą, że ich niespłacone zobowiązanie, musi wynosić min. 500 zł.
Jak można wyczyścić BIK?
Informacji zapisanych w BIK nie da się wymazać ani zmienić. Można tylko sprostować błędy i nieścisłości, które mogą pojawiać się niekoniecznie z winy kredytobiorcy. Przykładowo, jeśli kredyt zostanie spłacony, ale nadal figuruje w bazie jako otwarty rachunek, wówczas należy się zwrócić z prośbą o uaktualnienie wpisu do banku, w którym to zobowiązanie było zaciągnięte. Najlepszym rozwiązaniem na poprawienie historii kredytowej jest terminowe regulowanie wszystkich pożyczek i kredytów. Banki zwracają szczególną uwagę na większe opóźnienia. Jednak im dawniej to miało miejsce, tym mniej istotny będzie podczas oceny wiarygodności kredytowej. Zatem czas działa na korzyść.