wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Alerty BIK czyli jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu

Z całą pewnością większość z nas słyszała o wyłudzeniach kredytów na inne osoby. Nagle niczego nieświadoma osoba dostaje z banku lub firmy pożyczkowej informacje, że ma do spłaty kredyt lub pożyczkę, chociaż nigdy się o taką nie ubiegała. Można się domyśleć, że oszuści w jakiś sposób “przechwycili” nasze dane osobowe i na ich podstawie zaciągnęli zobowiązanie. Na pewno nie jest to miła wiadomość i każdy chciałby jej uniknąć. Ale czy można się w jakiś sposób przed tym zabezpieczyć? Bardzo pomóc nam w tym mogą alerty BIK.

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi i przetwarza wszelkie informacje o naszych kredytach i pożyczkach. Z jej zasobów korzystają banki, SKOK-i czy coraz częściej firmy pożyczkowe. Instytucje te, poprzez złożenie odpowiedniego zapytania mogą dowiedzieć się o saldzie zadłużenia osoby wnioskującej o pożyczkę lub kredyt, o historii spłat, o jego poręczeniach itp. Bardzo pomaga to w podejmowaniu decyzji kredytowej, gdyż banki mają jakiś “obraz” swojego klienta. Wiele osób niezbyt chętnie odnosi się do tej instytucji, jednakże niejednokrotnie może nam ona pomóc. Między innymi ostrzegając nas przed wyłudzeniem kredytu. 

W jaki sposób działają alerty BIK? Otóż przede wszystkim musimy zarejestrować się do Biura Informacji Kredytowej. Jest to stosunkowo proste i nie zajmuje wiele czasu. Następnie musimy wybrać pakiet, z którego chcemy korzystać. Oczywiście najpopularniejszy jest pakiet podstawowy, dzięki któremu będziemy otrzymywać SMS-a i maila za każdym razem, gdy bank lub firma pożyczkowa będzie składała w BIK zapytanie na nasz temat. Ponadto dostaniemy także wiadomość, jeśli na nasz temat będzie ktoś składał zapytanie w BIG InfoMonitor. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to bardzo przydatna funkcja. Jeżeli z BIK otrzymamy taką informację, a sami nie składaliśmy żadnego wniosku o kredyt czy pożyczkę, możemy się domyślać, że ktoś na nasze dane chce wyłudzić kredyt. W takim wypadku możemy szybko zareagować i nie dopuścić by do takiej sytuacji doszło. 

Jeżeli będziemy chcieli, możemy rozszerzyć pakiet informacji jakie będziemy uzyskiwać z BIK. Możemy np dostawać informacje o wszelkich zmianach jakie dokonują na naszym koncie banki.

Korzystanie z alertów BIK nie jest bezpłatne. A im większy zakres przesyłanych nam informacji wybierzemy, tym będziemy musieli płacić więcej. Ale z całą pewnością każdy z nas takie powiadomienia powinien uaktywnić. Może nas to bowiem uchronić przed wieloma kłopotami, które na pewno będa nas kosztować więcej niż opłata za alerty. Oczywiście nawet gdy będziemy informowani przez BIK o wszelkich “ruchach” na naszym koncie to nigdy do końca nie będziemy pewni czy wyłudzenie nie nastąpi. Ale na pewno zmniejszy prawdopodobieństwo, że do takiej sytuacji dojdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *