wtorek, 16 kwietniaTwój portal finansowy!
Shadow

6 sposobów na poprawę zdolności kredytowej

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję kredytową podejmowaną przez banki jest nasza zdolność do terminowej spłaty długu, czyli zdolność kredytowa. Przy jej określaniu bierze się pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym są oczywiście nasze dochody. Ale banki biorą też pod uwagę nasze miesięczne wydatki, nasz wiek, naszą sytuację rodzinną, miejsce pracy, staż pracy itp. Jeżeli w wyniku tej analizy bank uzna że nasze zobowiązanie spłacimy w terminie, kredyt zostanie nam przyznany. W przeciwnym wypadku, niestety będziemy musieli szukać pieniędzy w innej placówce.

Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że za jakiś czas będziemy ubiegać się o kredyt, możemy naszą zdolność kredytową lekko „poprawić”. Jest na to kilka sposobów, o których powiemy poniżej.

  1. Zwiększenie przychodów – banki zwracają baczną uwagę na nasze przychody. Dlatego też, musimy zrobić wszystko, by były one jak najwyższe. Dlatego też, na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt, powinniśmy postarać się je zwiększyć. Możemy poszukać dodatkowych dochodów (nadgodziny, dodatkowa praca, podwyżka), aby udowodnić w banku, że są one wystarczające do spłaty długu.
  2. Ograniczenie kosztów – nasze miesięczne koszty także zostaną zweryfikowane przez bank. Dlatego warto je ograniczyć. Nie jest to wcale takie trudne. Poszukajmy tańszej policy OC na nasz samochód, zrezygnujmy z kanałów których nie oglądamy w naszej kablówce, przygotowujmy więcej posiłków w naszym domu, zamiast jadać na mieście.
  3. Spłata posiadanych kredytów – bank na pewno sprawdzi czy mamy jakieś zobowiązania kredytowe w bankach i weźmie je pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Dlatego jeśli mamy kartę kredytową której nie używamy, debet czy linię kredytową powinniśmy te instrumenty zamknąć.
  4. Połączenie dochodów z innymi osobami – wiele banków daje nam możliwość połączenia dochodów z innymi osobami, które nie są z nami spokrewnione by poprawić naszą zdolność kredytową.
  5. Wybór korzystnego kredytu – banki oferują różne kredyty, a więc możemy wybrać taki, na który nas stać. Możemy też wybrać jak najdłuższy okres spłaty, dzięki czemu nasza rata będzie niższa, co także poprawi naszą zdolność kredytową.
  6. Dodatkowe produkty bankowe – banki bardzo często korzystniej spoglądają na naszą zdolność kredytową, gdy korzystamy z innych produktów danego banku (konto osobiste, ubezpieczenia). Dlatego warto z nich korzystać.

Poprawa naszej zdolności kredytowej może dać nam wiele korzyści. A wcale nie wymaga ona zbyt dużego wysiłku. Dlatego warto ten drobny wysiłek podjąć. Dzięki temu kredyt dostaniemy łatwiej, szybciej i co ważne, może on być dla nas dużo tańszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *