czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Wysokość przyznanego debetu – od czego zależy?

Szybkie pożyczenie pieniędzy, wcale nie musi oznaczać konieczności złożenia wniosku do firmy pożyczkowej, oferującej chwilówki przez Internet. Jak wiadomo, są one bardzo drogie (wyjątkiem są tu pożyczki za darmo dla nowych klientów danej firmy) i w związku z tym bardzo obciążają nasze domowe finanse. W momencie gdy na naszym bankowym koncie nie ma wolnych środków, a do wypłaty mamy jeszcze kilka dni, możemy skorzystać z produktu bankowego jakim jest debet na koncie.

Czym jest debet? Jest to produkt związany bezpośrednio z naszym rachunkiem bankowym, dlatego możemy się ubiegać o niego tylko w banku, do którego wpływa nasza wypłata czy też emerytura. Przyznając nam debet, bank daje nam możliwość wybrania z naszego rachunku większej kwoty, niż w rzeczywistości na nim znajduje się pieniędzy. Przykładowo, jeżeli na nasze konto wpływa co miesiąc 2 000 zł, a bank przyznał nam debet w wysokości 1 000 zł, to w sumie mamy do naszej dyspozycji 3 000 zł. Oczywiście z przyznanego nam debetu, nie musimy korzystać w całości i w każdym miesiącu. Jeżeli nie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, nie musimy ich wybierać i dzięki temu nie będziemy musieli płacić odsetek. Albowiem banki naliczają odsetki tylko w momencie, gdy pieniądze z debetu pożyczymy i tylko od tych środków, które wykorzystamy. Spłata debetu następuje w sposób automatyczny, gdy na naszym koncie pojawią się pieniądze z wypłaty czy też z innego źródła. Gdy zostanie on spłacony, automatycznie możemy znowu z niego korzystać.

Wiele osób z pewnością zastanawia się od czego zależy wysokość debetu, który przyznaje nam bank. I jest tu dosyć prosta i jasna odpowiedź. Największy wpływ na jego wysokość mają nasze miesięczne wpływy na konto. Bank w czasie rozpatrywania wniosku o debet, zwraca nieco mniejszą uwagę na naszą zdolność kredytową czy historię w Biurze Informacji Kredytowej, a dokładnie analizuje nasze obroty, a zwłaszcza wpływy na rachunku. Dzięki temu może łatwo stwierdzić, ile debetu można nam przyznać i kwota ta z reguły nie przekracza naszych miesięcznych wpływów. Bank jest więc pewny, że każdego miesiąca debet będzie się spłacał, czyli pieniądze wrócą do tej instytucji.

Czy z debetu warto korzystać? Na pewno jeżeli znajdujemy się w kryzysowej jeśli chodzi o finanse, to jest to jedno z najlepszych rozwiązań, zwłaszcza jeśli chodzi o koszty pożyczki. Więc warto mieć taką rezerwę, chociaż musimy sobie zdawać sprawę, z tego, że debety są odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej, więc gdy mamy debet, możemy mieć większy problem z uzyskaniem innego kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *