Chyba każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć o zapłacie jakiegoś rachunku. Po prostu w codziennym rozgardiaszu może się zdarzyć, że nie pamiętaliśmy o rachunku za telefon, czy o spłacie raty do banku. Jak łatwo się domyśleć, takie „zapomnienie” może mieć dla nas przykre konsekwencje. Możemy trafić na listę dłużników czy też mogą nam zostać naliczone karne odsetki. Czasami możemy też stracić przysługujące nam profity, jakie uzyskaliśmy płacąc wcześniej rachunki na czas. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, możemy skorzystać z oferty banków, dzięki czemu spłata różnego rodzaju zobowiązań zostanie „przesunięta” na bank. Tymi produktami jest polecenie zapłaty i stałe zlecenie. Poniżej postaramy się je pokrótce opisać.
Polecenie zapłaty, to jedna z najwygodniejszych form płacenia za rachunki. Co ważne, możemy ją stosować, gdy kwoty jakie musimy przelewać nie są stałe. Mówimy więc tu o rachunkach za telefon, gaz, czy też o ratach w banku, spłacanych w systemie rat malejących. Z usługi polecenia zapłaty możemy korzystać wtedy, gdy banki w których mamy rachunek i bank w którym nasz wierzyciel ma konto współpracują ze sobą jeśli chodzi o polecenia zapłaty. W praktyce większość banków daje nam taką możliwość. Gdy zdecydujemy się na polecenie zapłaty, musimy wyrazić zgodę, by nasz bank, przesyłał na rachunek dostawcy prądu, gazu czy operatora kablówki pieniądze jako zapłatę za nasz rachunek. O wysokości pieniędzy jakie powinny zostać przesłane poinformuje nasz bank dostawca usługi. Wszystko więc stanie się niejako bez naszej wiedzy, a naszym jedynym obowiązkiem będzie posiadanie wystarczającej ilości środków na naszym rachunku, aby przelew został zrealizowany. Dostaniemy od wystawcy rachunku fakturę, dzięki czemu będziemy mogli sobie sprawdzić czy z rachunku została pobrana odpowiednia kwota. Oczywiście z usługi tej zawsze możemy zrezygnować.
Zlecenie stałe różni się nieco od polecenia zapłaty. W tym przypadku niejako podpisujemy z bankiem umowę, w ramach których będzie on każdego miesiąca przelewał na wskazany przez nas rachunek określoną kwotę. Trzeba pamiętać, że jest to kwota stała. Jest to więc dobre rozwiązanie gdy płacimy do danej firmy lub banku stałe rachunki (np. raty spłacane w systemie rat równych). Oczywiście musimy pamiętać, aby w dniu wykonania przelewu na naszym koncie była określona ilość środków. Także i w tym przypadku możemy zawsze ze stałego zlecenia zrezygnować.
Czy warto z polecenia zapłaty i stałego zlecenia korzystać? Na pewno tak. Albowiem po pierwsze dzięki nim nie zapomnimy o zapłacie za poszczególne rachunki, a po drugie często za takie przelewy płacimy w banku mniej.